Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Finančně analytický úřad vstoupil do insolvence firmy ze skupiny Arca, zajistil 50 milionů korun

Ekonomika

  16:00aktualizováno  19:06
Praha - Do insolvenčního řízení na majetek společnosti Františkovy Lázně Savoy (FLS) ze skupiny Arca vstoupil Finančně analytický úřad, který zablokoval 50 milionů Kč. Částku poslala firma Remedis na účty investičního fondu IFIS ve snaze vyplatit největší dluh FLS, sdělil fond IFIS, který koupil 50milionovou pohledávku od Raiffeisenbank a je největším věřitelem FLS.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Česká pozice

Finančně analytický úřad se z důvodu zákonné povinnosti mlčenlivosti ke konkrétním případům nevyjadřuje. FLS ani Arca nejsou s Remedisem jakýmkoli způsobem propojeny, reagovala Arca.

Arca je ‚černá‘ banka, podali jsme nový insolvenční návrh, tvrdí advokát

To podle ní Remedis již řádně doložila i v insolvenčním řízení výpisem z evidence skutečných majitelů. „Zároveň není důvod pochybovat o původu peněz společnosti Remedisu, která předložila AML dotazník,“ uvedla Arca.

Podle vyjádření IFIS pro insolvenční soud chtěla Remedis získat tuto pohledávku, a tím i věřitelskou pozici. Proto poslala na účet IFIS 50 milionů korun. Protože ale nebylo z dostupných dat možné ověřit, z jakých zdrojů tyto peníze pocházely, IFIS transakci nahlásil FAÚ. Pokud by se ukázalo, že šlo reálně o prostředky Arca či propojených osob, šlo by o zatím první zajištěné prostředky pro věřitele Arcy.

„Pohledávku za Savoyem nemáme v plánu prodávat. Chceme ji držet a uplatnit v insolvenčním řízení, kde navíc budeme mít strategickou pozici největšího věřitele,“ řekl Marek Indra z fondu IFIS.

Slovenská policie provedla razii v zadlužené česko-slovenské skupině Arca Capital

FLS je stoprocentní dcerou krachující společnosti Arca Investments, na jejíž majetek je také vedeno insolvenční řízení. Arca i FLS patří do česko-slovenské finanční skupiny Arca Capital, ovládané Rastislavem Veličem, která aktuálně vykazuje dluhy po splatnosti v řádu miliard Kč. Skupina žádá pražský městský soud o zahájení nového řízení o povolení reorganizace.

V prosinci 2020 FLS podala insolvenční návrh na svůj vlastní majetek a navrhla hrozící úpadek řešit reorganizací. FLS v rámci reorganizace navrhla úhradu dluhů z úvěru, který přislíbila poskytnout pražská společnost Remedis. Ta patří podle obchodního rejstříku Vratislavovi Řehákovi. Její poslední výkazy jsou za rok 2017.

Úhrada pohledávky společnosti IFIS byla provedena v souladu s reorganizačním plánem, který počítá s tím, že Remedis poskytne peníze na výplatu pohledávek fondu, uvedla Arca. FLS již dříve upozornila na existenci konfliktu zájmů společnosti IFIS, která podle ní insolvenční řízení zneužívá jako ‚bitevní pole‘ ve svém tažení proti Arca Investments.

Největší dluh FLS představují úvěry, které jí poskytla Raiffeisenbank za celkem 50 milionů Kč (včetně sankcí 75 milionů korun). Tuto pohledávku v lednu 2021 od Raiffeisenbank koupila IFIS a uplatnila ji v insolvenčním řízení na majetek FLS.

Policie zasahovala ve firmách spřízněných s Arca Capital

Ještě předtím než se soud a věřitelé mohli vyjádřit k plánu FLS na řešení nesplacených dluhů v rámci reorganizace, se firma Remedis pokusila vyplatit největší dluh a převzít tak podstatnou část pohledávky. Remedis pak na účty IFIS se souhlasem FLS odeslala 50 milionů Kč. Soud však návrh Remedisu na vstup do insolvenčního řízení na místo IFIS zamítl.

Závazky skupiny Arca Capital činí 18,6 miliardy Kč. Z toho představují závazky ze směnek více než 15,5 miliardy Kč, věřitelé ze směnek v ČR pak 13 miliard Kč. Věřitelů je celkem 1889, z toho v Česku více než 80 procent. Zajištěným věřitelem je pouze J&T Banka.

Jak vyplývá z podání na insolvenční soud, IFIS v souladu se zákonem o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, požádal Remedis o specifikaci zdrojů, což Remedis odmítl. Následně IFIS nevysvětlený příjem nahlásil na FAÚ. Ten rozhodl o zablokování peněz Remedisu a věc podle IFIS předal orgánům činným v trestním řízení. Ty budou nyní zdroje prověřovat s tím, zda nejde například o peníze někoho z členů skupiny Arca Capital, dodal Indra.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!