Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Finep postaví v Karlíně 107 bytů za 600 milionů korun. Začne se na konci roku

Developerská společnost Finep postaví v pražském Karlíně 107 bytů ve čtyřech domech (na vizualizaci). foto: ČTK

Praha - Developerská společnost Finep postaví v pražském Karlíně 107 bytů ve čtyřech domech za 600 milionů korun. Projekt U Sluncové má dvě etapy. První by měla být zahájena na konci letošního roku, dokončení se plánuje zhruba o dva roky později. ČTK to v pátek sdělil mluvčí společnosti David Jirušek.
  10:02

„Jde o komorní bytový projekt ve vyšším standardu, v městské části, která dnes patří mezi ty nejvyhledávanější adresy v Praze a která si za posledních 15 let prošla obrovskou proměnou,“ uvedl generální ředitel společnosti Finep Tomáš Pardubický.

Domy budou mít pět pater, v každém patře je maximálně šest bytových jednotek. Ke každému bytu přísluší terasa a v prvním obytném patře mají byty předzahrádky. Byty budou mít dispozice 1+KK až 4+KK s rozlohou od 33 do 119 metrů čtverečních. Autorem projektu je firma Qarta architektura.

V Praze vzrostl loni podle ČSÚ počet zahájených staveb bytů v bytových meziročně o 102 procent na 5429. V porovnání s předkrizovým rokem 2007 to bylo o pět procent méně. Podle analytiků až následující období ukáže, jestli je to nový trend nebo jen přechodný výkyv. „Boom bytové výstavby sice přišel, avšak s velkým zpožděním a logicky za zcela jiných cenových podmínek. Počty nově stavěných bytů stále neodpovídají reálné nebo spekulativní poptávce a už vůbec zatím nestačí na to, aby se alespoň zastavil dosavadní prudký růst cen nemovitostí,“ sdělil ČTK analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle analýzy developerské společnosti Central Group mají developeři v Praze 115 890 připravovaných bytů. Největší podíl připadá na Prahu 5 (22,5 procenta), následují Praha 9 (19,2 procenta) a Praha 4 (14,9 procenta).

Podle Central Group úřady za posledních pět let v Praze povolily v průměru 3,4 bytu na 1000 obyvatel. Z vybraných měst v regionu to bylo výrazně nejméně. Následují Berlín (6,5 bytu), Mnichov (7,5 bytu), Bratislava (8,4 bytu), Vídeň (8,7 bytu) a Varšava (13,1 bytu).

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat