Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
21. března 2017 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Absolventi IT a technických oborů si vybírají. Firmy je loví už na školách

Absolventka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Absolventka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Krátce po ukončení studia nacházejí dobrou práci i absolventi práv, medicíny a ekonomie. Kdo vystudoval filozofii, musí se často spokojit s nižší pozicí v administrativě nebo call centru

Letošní absolventi mohou být podstatně vybíravější než jejich starší spolužáci, kteří končili studium před dvěma nebo třemi lety. Kdo se nyní chystá k závěrečným zkouškám a začíná se poohlížet po svém prvním zaměstnání, může si dovolit luxus vybírat déle a nevzít zavděk první pozicí, která se namane. Nezaměstnanost čerstvých absolventů vysokých škol je takřka nulová. Dlouhodobě nezaměstnáni ale nezůstávají ani středoškoláci.

„Počet volných pracovních míst odhadujeme na 180 tisíc, z toho je čtvrtina určena čerstvým absolventům. Ve srovnání s předchozími lety jde o obrovský nárůst,“ říká analytik Jobs.cz Tomáš Dombrovský. Nejvíc podle něj chybí „ajťáci“ a technici. Relativně dobře se uplatní i ekonomové a absolventi filozofických a jiných humanitních fakult. Ti musejí ale častěji vzít zavděk prací, která jejich vzdělání tak úplně neodpovídá. „Svou kariéru začínají v administrativě, call centrech nebo jako obchodníci. Získají praxi a skrze ni profilují svou další kariéru,“ říká Dombrovský.

Největší poptávka po absolventech vysokých škol je v metropolích, jako je Praha a Brno. Zde se ale zároveň soustřeďuje největší podíl čerstvých vysokoškoláků.

První práce na rok, maximálně na dva

Mladým uchazečům by analytik Jobs.cz doporučil nezaměřovat se při výběru prvního zaměstnání na výši platu, ale spíš na možnost profesního růstu. „Během krátké doby se člověk vypracuje a práci snadno vymění za lépe placenou. Lidé do třiceti let fluktuují nejvýrazněji. Ve firmách zůstávají maximálně jeden až dva roky.“

Zaměstnavatelé upřednostňují mladé lidi, kteří dokázali získat praxi už v průběhu studia. To je ovšem stále trochu problém. Chybí částečné úvazky a stáže. „Relevantní praxi se podle našich průzkumů snaží získat 84 procent studentů vysokých škol, většina z nich ale skončí na nekvalifikovaných brigádách,“ popisuje Dombrovský.

Práci podle Dombrovského najdou všichni. Otázka je, jak dobře placenou. Mzdy absolventů se mohou lišit o desítky procent. Absolventi IT a technických oborů, o něž je mezi zaměstnavateli rvačka, mají téměř luxusní podmínky.

Nástupní plat přes 30 tisíc

Z posledního absolventského průzkumu Vysokého učení technického (VUT) v Brně vyplynulo, že 68 procent absolventů si našlo práci ještě před dokončením studií. Dalších 31 procent nemělo problém sehnat uplatnění do tří měsíců po promoci. Firmy studenty informatiky s nabídkami zaměstnání stále častěji aktivně oslovují ještě před závěrečnými státnicemi. V průzkumu to potvrdila téměř třetina absolventů.

Obecně se nejvyšší nabízená mzda pro vysokoškoláka (nikoli jen čerstvého absolventa) technického směru pohybuje mezi třiceti a čtyřiceti tisíci korun hrubého měsíčně v závislosti na regionu. Například v Ústí nad Labem si inženýr vydělá 35 až 40 tisíc korun, v Brně si zkušební technik přijde na 35 tisíc, v Hradci Králové av Českých Budějovicích dosáhne konstruktér 30 tisíc, ve Zlíně produktový inženýr 32 tisíc a programátor v Ostravě 35 tisíc korun.

„Čerství absolventi IT oborů mají jednoznačně vyšší nástupní platy než jejich spolužáci z jiných oborů. Průměrný nástupní plat absolventa Fakulty informačních technologií byl podle posledních zjištění 32 734 korun, což je o téměř deset tisíc více než průměrný plat ostatních absolventů VUT. Plat dva roky po absolutoriu pak u IT pracovníků v průměru přesahuje 40 tisíc,“ uvedla Radana Kolčavová, tisková mluvčí brněnského VUT.

Podle aktuálních statistik společnosti Profesia se počet pracovních nabídek v oboru informačních technologií každoročně zvyšuje zhruba o deset procent. Průměrný počet uchazečů o místo ale stále klesá.

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...