Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cestovky si stěžují na kroky ČNB, zájezdy zdraží o 10 procent

Pláž v Dominikánské republice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž v Dominikánské republice | foto: Shutterstock

PRAHA Kvůli oslabení koruny, které provedla ČNB 7. listopadu, vzrostou v příštím roce ceny last minute zájezdů. Průměrná cena dovolené zakoupené přes cestovní kancelář stoupne asi o deset procent, informovala v tiskové zprávě Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Průměrná cena zájezdu v zahraničí podle asociace stoupne v příštím roce na 13.000 korun. Zatímco v roce 2011 dosahovala 11.350 korun, loni stoupla již na 11.750 korun. V letošní sezóně se průměrná cena prodaného zájezdu podle asociace opět zvýšila o několik stovek korun na osobu a přesáhla pravděpodobně hranici 12.000 korun na osobu.

Intervence ČNB

Stejné zdražení odhadují i samotné cestovní kanceláře. CK Fischer počítá s vyššími cenami last minute zájezdů o pět až deset procent. "Zcela jistě se krok centrální banky promítne do cen last minute zájezdů v příštím roce. Aktuální dokupování kapacit v hotelech i míst v letadlech se počítají podle aktuálního kurzu a ten bude pro nás a zprostředkovaně i pro klienty v režimu last minute méně výhodný," uvedl minulý týden mluvčí CK Jan Osúch.

First minute zájezdy si cenu udrží

Zájezdy prodávané jako "first minute" zatím prý nezdražují, na poslední chvíli se v ČR prodá asi 40 procent dovolených. "Vliv zvýšeného kurzu koruny k euru by v krátkodobém výhledu neměl ovlivnit ceny zájezdů, cestovní kanceláře zatím nemění 'firstminutové' nabídky," uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková.

Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka ze společnosti Mag Consulting vzhledem k ekonomických výsledkům řady tuzemských cestovních kanceláří za poslední léta nelze předpokládat, že by mohly ve střednědobém horizontu zvýšené náklady hradit ze svých zdrojů. Výhodu mají ty cestovní kanceláře, které mají kurzové zajištění.

Pláž Milos na řeckém ostrově Lefkáda.

Pláž Milos na řeckém ostrově Lefkáda.

Intervence přišla v nejhorší okamžik

Obavy ze zdražování zájezdů se objevily ihned po oznámení intervencí ČNB.

"Intervence ČNB v neprospěch české koruny přišla z pohledu CK v nejméně vhodný okamžik. Většina cestovních kanceláří má připravené katalogy na příští rok, které jsou kalkulovány v jiné kurzové realitě a v mnoha případech jsou tyto katalogy v tisku nebo již byly distribuovány zákazníkům," dodal Beránek.

Cestovní kancelář může dodatečně navýšit cenu již prodaného zájezdu podle zákona v případě, že směnný kurz české koruny použitý pro stanovení ceny zájezdu se zvýší v průměru o více než deset procent, pokud k této změně dojde do jednadvacátého dne před zahájením zájezdu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.