Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aféra japonské ocelárny zasáhla přes 500 odběratelů včetně Daimleru či Airbusu

Ředitel Kobe Steel Hiroya Kawasaki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Kobe Steel Hiroya Kawasaki | foto: Reuters

TOKIO Skandál kolem falšování údajů o kvalitě v japonské ocelárně Kobe Steel se týká dodávek pro více než 500 zákazníků. Rozsah skandálu je tak mnohem větší, než se původně předpokládalo. Přiznal to v pátek generální ředitel firmy Hiroja Kawasaki.

Mimo Japonsko se podle listu Nikkei skandál týká více než 30 zákazníků, včetně německé automobilky Daimler a evropského výrobce letadel Airbus.

Mluvčí Airbusu prohlásil, že firma přímo od ocelárny Kobe Steel nenakupuje, ale že nyní prověřuje svůj dodavatelský řetězec. „Zatím jsme neidentifikovali žádného dodavatele, který by do součástek pro naše letadla nakupoval materiály od Kobe Steel,“ řekl.

Kontroly používaných materiálů kvůli skandálu provádějí také americký výrobce letadel Boeing, automobilky General Motors a Toyota a další podniky, píše server BBC.

Kobe je třetí největší ocelárnou v Japonsku. Firma v neděli přiznala, že falšovala údaje o některých svých produktech tak, aby odpovídaly požadavkům zákazníků. Doposud uváděla, že falšování údajů se týkalo dodávek pro zhruba 200 zákazníků.

„Naší nejvyšší prioritou je nyní odhalit příčinu, podniknout preventivní opatření a stanovit, zda naše nevyhovující produkty nepoškodily naše zákazníky,“ uvedl Kawasaki.

Dodal, že firma je připravena některým zákazníkům kompenzovat vzniklé škody. Mezi odběratele firmy Kobe Steel patří například výrobci automobilů, vlaků a letadel či jaderné elektrárny, upozorňuje agentura AP.

Akcie Kobe Steel na nedělní přiznání reagovaly silným poklesem, tržní hodnota firmy během tohoto týdne klesla o zhruba 1,8 miliardy dolarů (39 miliard korun). Nedělní odhalení se týkalo výrobků z mědi a hliníku, které se používají při výrobě automobilů či letadel. Později se však ukázalo, že aféra zahrnuje i další produkty.

Společnost Kobe Steel nyní čelí řadě rizik. Kromě požadavků zákazníků na odškodnění jí podle právníků hrozí také pokuty či žaloby ze strany akcionářů. „Je obtížné předpovědět rozsah právních nákladů,“ uvedl právník Motokazu Endo z advokátní kanceláře Tokyo Kasumigaseki. „Nemůžeme vyloučit možnost, že se firma Kobe Steel otřese v základech,“ dodal.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Prorazit na čínském trhu jde i bez přímluv vrcholných politiků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Prorazit na čínském trhu jde i bez přímluv vrcholných politiků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Prorazit na čínském trhu jde i bez přímluv vrcholných politiků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...