Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcie Facebooku neklesly jen díky podpoře bank

Facebook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook | foto: Reuters

NEW YORK/ LONDÝN Akcie americké společnosti Facebook, která provozuje největší on-line sociální síť světa, během prvního obchodního dne na burze neklesly jen díky masivní podpoře bank. Tvrdí to makléři z Wall Street, které cituje list The New York Post. Objevují se už také experti, kteří radí akcie Facebooku prodávat, protože jsou podle nich až příliš štědře oceněny.

Makléři tvrdí, že banky mohly na podporu akcií Facebooku během pátečního obchodování vynaložit až 380 milionů dolarů (asi 7,6 miliardy Kč).

Odevzdaly tak celý zisk, který inkasovaly za přípravu emise před vstupem Facebooku na burzu. Pak ale ještě musely vynaložit vlastní peníze, protože odměna činila jen zhruba 176 milionů dolarů.

'Peníze musely vysolit banky'

"Je to další záchrana Wall Streetu - tentokrát ale musely peníze vysolit banky," píše list. Odkazuje tak na finanční krizi z roku 2008, kdy po krachu investiční banky Lehman Brothers musela americká vláda poskytnout bankám obrovské sumy peněz, aby se vypořádaly se systémovým rizikem. Mnoho bank tehdy bylo na pokraji bankrotu.

ČTĚTE VÍCE:

Facebook prodal v primární emisi (IPO) asi 421 milionů akcií. Při ceně 38 dolarů za kus tak získal zhruba 16 miliard dolarů. Odměna pro banky činila asi 1,1 procenta z objemu emise, což je méně, než je obvyklé. Banky zpravidla inkasují dvě až tři procenta z objemu emise, někdy i více. Na nižší odměnu zpravidla přistoupí, když je to pro ně spíše otázka prestiže, což lze v případě Facebooku předpokládat.

Podle Libora Knappka ze společnosti Venture Investors se primární nabídky Facebooku zřejmě neúčastnili žádní zájemci z Česka. "Soukromí investoři, pokud nejsou mezi top klienty investičních bank, které IPO upisují, nemají šanci akcie dostat," uvedl.

Analytik Brian Wieser z makléřské společnosti Pivotal Research Group je přesvědčen, že cena jedné akcie Facebooku neměla překročit 30 dolarů. Cokoliv nad touto cenou by signalizovalo, že Facebook je dokonalý podnik.

PSALI JSME:

To ale zdaleka není pravda, upozorňuje Wieser. Investorům proto radí akcie Facebooku prodat. Jiní experti navíc upozorňují, že Facebook by měl v letošním roce vykázat zisk na akcii jen asi 43 centů. Aktuální cena mírně nad 38 dolary je tedy více než 88násobkem zisku na akcii. Naproti tomu akcie Googlu jsou nyní oceněny na zhruba 18násobek zisku na akcii, akcie Applu asi na 13násobek.

Pokud by se použila stejná metodika, musely by akcie Facebooku stát mnohem méně než deset dolarů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Nejvyšší IPO internetové společnosti může v prvních dvou letech odstartovat opravdovou druhou bublinu a dokázat, že internetová ekonomika má své místo i na burze. V opačném případě může díky neúspěšnému obchodování akcií Facebooku dojít k utlumení současného nadšení z vlny sociální internetové revoluce," uvedl ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Zastánci Facebooku tvrdí, že podnik má obrovský potenciál, neboť má více než 900 milionů registrovaných uživatelů. Jiní naopak oponují, že Facebook z jednoho uživatele nedokáže moc peněz vydělat. Navíc není jisté, jak bude Facebook prosperovat v prostoru mobilní komunikace.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...