9. října 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcie klesají. Obavy z šíření eboly doléhají cestovní ruch

Letadla společnosti Air France (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla společnosti Air France (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Obavy z šíření zákeřného viru ebola mimo Afriku již začaly doléhat na akcie některých evropských leteckých společností a cestovních kanceláří. Trhy se obávají, že rozšíření smrtícího viru do Evropy může poškodit leteckou dopravu a odvětví cestovního ruchu.

Akcie na londýnské burze prudce klesaly již v úterý, kdy zdravotníci ve Španělsku hospitalizovali zdravotní sestru, která se tam ebolou nakazila. Nálada na trzích ale byla špatná i ve středu, když Madrid oznámil, že v izolaci je další zdravotní sestra, která ve Španělsku pečovala o nemocné ebolou. Několik dalších lidí lékaři sledují.

Španělsko každoročně navštíví 12 milionů britských občanů, uvádí britský list The Guardian.

Pokles během dneška zaznamenaly akcie některých leteckých společností, například IAG, která vlastní britské aerolinie British Airways a španělské Iberia. Dolů zamířily také akcie provozovatele výletních plaveb Carnival, cestovní kanceláře TUI nebo hotelové skupiny Intercontinental Hotels Group. Ztráty se pohybovaly zhruba od dvou do čtyř procent.

Dopad hlavně na letecké společnosti

Podle analytika a investičního bankéře Petra Kováče může mít současná situace dopady zejména na letecké společnosti provozující dopravu do konkrétních, přesně vymezených míst, kde už choroba propukla. Rozšiřovat tuto hrozbu na celý letecký průmysl je podle něj zatím předčasné. Situace se ale může velice rychle změnit. To potvrzuje i Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus. Podle něj by dopad na letecký průmysl měl především zákaz letů do určitých území, podobně jak tomu bylo v nedávné minulosti v souvislosti s nepokoji na Ukrajině.

České cestovní kancláře již čelí rostoucímu počtu dotazů klientů, kteří si zájezd do některé země v Africe koupili. „Tuzemské cestovní kanceláře pořádají zájezdy především do východní a jižní Afriky a tyto lokality jsou od výskytu eboly hodně daleko, takže my s tím nemáme vůbec žádný problém,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Pokles zaznamenaly akcie nízkonákladových aerolinií easyJet nebo francouzsko-nizozemské letecké společnosti Air France-KLM. Ta dnes rovněž oznámila, že nedávná stávka pilotů Air France sníží odhad letošního hrubého provozního zisku celé skupiny o více než pětinu.

Pokles akcií zmíněných firem byl vyšší, než kolik během dne ztrácely hlavní indexy. Přední britský akciový index FTSE 100 kolem 16:00 SELČ odepisoval 0,2 procenta a byl zhruba na 6482 bodech. Kvůli obavám z šíření eboly index klesal i v úterý.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!