Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
14. září 2010 15:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aktivisté uklidňují: Cena elektřiny stoupne kvůli soláru jen o pět procent

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Cena elektřiny příští rok stoupne kvůli solárním zdrojům maximálně o pět procent. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci ekologických organizací Hnutí Duha, Calla a Ekologický právní servis. Odhady, které hovoří o zdražení v řádech desítek procent, jsou podle nich založeny na chybných propočtech.

Zdražení elektřiny o desítky procent od příštího roku v důsledku rozvoje solárních zdrojů nedávno odhadla například energetická společnost ČEZ.

Box


Tyto odhady však vycházejí podle ekologů z nereálné prognózy, že na konci roku budou v provozu solární elektrárny o výkonu více než 2000 megawattů. V současnosti jsou zapojeny fotovoltaické zdroje o výkonu necelých 700 MW, do konce roku to podle ekologů bude maximálně kolem 1200 MW.

"Cena elektřiny pro domácnosti může příští rok kvůli podpoře obnovitelných zdrojů stoupnout nejvýše o pět procent," uvedl Edvard Sequens ze sdružení Calla. "Záměrně jsme udělali nový propočet, nezávislý na ČEZu i fotovoltaických firmách.

Čísla vycházejí z realistických prognóz, kolik bude přibývat obnovitelných zdrojů." Česká fotovoltaická průmyslová asociace odhaduje, že cena elektřiny kvůli obnovitelným zdrojům příští rok stoupne o sedm až osm procent.

ČEZ zdražování neplánuje
Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže bude mít příští rok podpora obnovitelných zdrojů jediný dopad na ceny elektřiny. "Podle vývoje trhu s elektřinou lze již nyní s jistotou říci, že cena silové elektřiny pro příští rok se nezmění, zůstane stejná. Ceníky ČEZ se tedy nezmění," řekl Kříž ČTK.

Vnitřní analýza ČEZ podle Kříže vede k odhadu, že na konci roku bude připojeno solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu nad 1800 MW, což by podle něho představovalo růst cen elektřiny pro domácnosti o 18 procent. "Spíše však očekáváme, že se snad nepřipojí vše a nakonec to bude úroveň 1500 MW, což představuje nárůst cen o zhruba 15 procent," uvedl Kříž. "Již letos stanovená cena nepokrývá vyplacené částky na podporu obnovitelných zdrojů, v systému chybí na sedm miliard korun," dodal.

Prudký růst solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu nových investorů. Nový zákon umožní Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) v budoucnu měnit výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů meziročně o více než pět procent, než tomu bylo dosud, což by mělo obor stabilizovat. Úřad bude moci ale novou legislativu použít až v příštím roce a mnozí podnikatelé se tak snaží zapojit své zdroje ještě letos, aby mohli vydělat na výhodně nastavených podmínkách.

Ekologové tlačí na ERÚ
Ekologické organizace vyzývají ERÚ, aby urychleně zveřejnil výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů pro příští rok a zmírnil tak převládající nejistotu na trhu. Požadují také změnu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů tak, aby se podpora vztahovala pouze na solární elektrárny na budovách či skládkách, nikoli na zemědělské půdě.

Vláda v současnosti řeší, jak zdražení elektřiny v důsledků rozvoje fotovoltaiky v příštím roce zabránit. Ministerstvo průmyslu a obchodu například chce, aby podpora byla určována podle druhu a umístění elektrárny, což by zvýhodnilo malé solární elektrárny, které jsou umísťovány například na střechách budov. Zároveň plánuje zrušit podporu fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě.

Na ceny elektřiny dohlédne nový výbor
Vývoj cen elektrické energie má podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka sledovat nově zřízený koordinační monitorovací výbor, který bude předpovídat dopady připojovaných solárních elektráren na ceny elektrické energie. Ekologické organizace také navrhují zavedení speciální jednorázové daně, která by narovnala náklady mezi výkupní cenou a výrobní cenou solárních elektráren, které byly uvedeny do provozu v letech 2009 až 2010.

Vybrané peníze by podle nich měli dostat distributoři elektřiny coby kompenzaci, aby za vysokou výkupní cenu neplatili spotřebitelé.

"Politici by neměli dělat paniku. Je to praktický problém, který lze prakticky vyřešit," vyjádřil se rozvoji fotovoltaických elektráren Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Výrazně by ke stabilizaci situace podle něho přispělo také to, aby ČEZ, který sám vlastní několik velkých solárních elektráren, připojil své zdroje do sítě, až v příštím roce, kdy budou platit nižší výkupní ceny.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!