9. srpna 2012 10:40, aktualizováno  12:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Američané chválí Českou poštu, uspěla ve světovém testu

Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

NEW YORK Jednoduchý způsob, jak otestovat výkonnost jednotlivých zemí světa a jejich pošt, vymyslela skupina amerických ekonomů. Odeslali falešné dopisy neexistujícím podnikům na vymyšlených adresách ve 159 zemích a rok počkali, které z nich se vrátí zpátky odesilateli - profesorovi Rafaelu LaPortaovi z Dartmouth College, informovala agentura AP.

Všechny dopisy mířily do zemí, které jsou členy Světové poštovní unie (UPU). Její pravidla vyžadují, aby se dopisy s nesprávně napsanou adresou vrátily odesilateli během jednoho měsíce. Do roka se LaPortaovi vrátilo 59 procent dopisů, ovšem během 90 dní se vrátily z pouze čtyř zemí - krom USA také České republiky, Salvadoru a Lucemburska.

ČTĚTE TAKÉ:

Z bohatých zemí se vrátila většina dopisů

Naopak v 16 státech dopisy zmizely jako v Bermudském trojúhelníku - například v Rusku, Tádžikistánu, Kambodži a hned několika zemích v Africe.

Z bohatých rozvinutých zemí se vrátilo téměř 85 procent dopisů, zatímco z chudších a méně rozvinutých států došla zpět méně než třetina odeslaných dopisů.

Anketa

Souhlasíte s výsledkem amerického testu? Jsou služby České pošty skutečně kvalitní?

Ano, žádný problém jsem s ní neměl/a. 559
Ne, Česká pošta má co dohánět. 836
Nevím. 24

Výsledky podle ekonomů naznačují, že vlády v rozvojových zemích trpí stejnou nevýkonností či špatnou výkonností jako soukromý sektor. A jakkoli výsledky nebyly nijak překvapivé, "je důležité si uvědomit, že ne všechna špatná vláda je způsobena jen politikou", napsali autoři testu.

Co si myslíte o službách České pošty?

Jaké máte zkušenosti s Českou poštou? Pošlete nám svůj názor na adresu internet@lidovky.cz.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz