23. listopadu 2009 17:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americký trh s bydlením všem vyrazil dech. Vytváří novou bublinu?

Prodej starších domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o rekordních 23,5 procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej starších domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o rekordních 23,5 procenta. | foto: Shutterstock

WAHINGTON/NEW YORK Prodej starších domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o rekordních 23,5 procenta. Proti září se zvýšil o více než desetinu, což je také rekord. Oznámilo to dnes Národní sdružení realitních kanceláří (NAR). V přepočtu na celý rok se tak v USA prodalo 6,10 milionu nemovitostí, což je nejlepší výsledek od února 2007.Za růstem prodeje ale bylo hlavně daňové zvýhodnění.

Realitní sektor je v USA jednou z hlavních příčin finanční krize. Ta se velmi rychle přenesla na další trhy a záhy přerostla v krizi hospodářskou.

Svého dna prodej nemovitostí dosáhl letos v lednu, od té doby už se prodej zvýšil asi o 37 procent. Stále se ale prodává asi o 16 procent méně nemovitostí než na podzim 2005, kdy byl trh na vrcholu.

Vrací se bublina?

Z celkového počtu lidí, kteří mají v USA nemovitost na hypotéku, jich na konci září rekordních 14 procent mělo problém se splácením úvěru. Asociace hypotečních bank (MBA) minulý týden uvedla, že tito lidé buď spláceli hypotéku pozdě, anebo u nich už bylo zahájeno řízení o zabavení nemovitosti ve prospěch banky. Nejvíce se tento problém týká států Florida, Nevada, Arizona a Kalifornie. Dohromady se na celkovém počtu nově zahájených řízení o zabavení nemovitosti tyto státy podílely ze 43 procent.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že prodej starších nemovitostí se letos v říjnu v přepočtu na celý rok zvýší na 5,65 milionu. Vycházeli přitom z předběžného zářijového údaje 5,57 milionu nemovitostí. Říjnový vývoj podle analytiků naznačuje, že oživení americké ekonomiky by mohlo mít pevné základy, byť prodej domů podpořily daňové úlevy.

Vláda přispívá na bydlení tisíce dolarů

Lidé, kteří si v USA kupují první nemovitost, mohou využít daňové úlevy až 8000 dolarů (asi 138.000 Kč). Americká vláda původně předpokládala, že bude tímto způsobem stavební sektor podporovat jen do konce listopadu, začátkem tohoto měsíce ale Kongres opatření prodloužil a zároveň rozšířil možnosti jeho využití.

Ti lidé, kteří mají nemovitost a vlastní ji minimálně pět let, mohou nyní žádat daňovou úlevu až 6500 dolarů, pokud se rozhodnou k nákupu jiného domu. Úlevy lze ale využít jen tehdy, pokud zájemci podepíší kupní smlouvu nejpozději 30. dubna.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč