Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ANALÝZA LN: Začala ilegální záchrana Říma a Madridu

Koloseum v Římě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koloseum v Římě | foto: Shutterstock

Toho, co se stalo v pondělí ráno, se Němci nechtěli dožít. Země, pro kterou je po historických zkušenostech s hyperinflacemi nezávislá centrální banka základním nedotknutelným pilířem stability, o tuto jistotu přišla.

Evropská centrální banka začala už ráno masivně nakupovat italské a španělské dluhopisy. Jen těch italských nakoupila za dopoledne za víc než 50 miliard eur.

HROZÍ NOVÁ KRIZE?


K tomuto bezprecedentnímu kroku se odhodlala poté, co třetí a čtvrté největší ekonomice eurozóny stoupaly v posledních týdnech úroky tak rychle až se dostaly na hranu, kdy by bez pomoci ze záchranných fondů eurozóny mohly během pár týdnů zkrachovat.

Dostaly se tam, kde byli Řekové, Portugalci a Irové ve chvíli, kdy už jim byly přislíbeny záchraně půjčky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Řím a Madrid by je teď potřeboval taky. Jenže na záchranu tak velkých zemí už nikdo nemá. Itálie si musí jen do konce roku půjčit kolem 425 miliard euro, což je stejná částka jako kompletní řecký dluh.

INFOGRAFIKA:


Jediný, kdo mohl italský a španělský výprodej na trzích zastavit byla Evropská centrální banka. To rozhodnutí ale znamenalo porušit všechna pravidla. Banka se podle svého statutu, vycházejícího z Maastrichtské smlouvy nesmí plést do rozpočtové politiky a musí si hledět výhradně měnové a cenové stability v eurozóně.

Bez této podmínky by Němci nikdy euro nepřijali. Dnes ráno ale bankovní rada vše porušila a na vlastní pěst začala zachraňovat Řím a Madrid. Není náhodou, že při krizovém jednání se ostře proti postavil guvernér německé Bundesbanky Jens Weidemann, německý hlavní ekonom banky a guvernéři z Nizozemska a Lucemburska.

ČTĚTE VÍCE:

Itálie a Španělsko jsou na tom dnes v podstatě stejně jako Řecko, Irsko a Portugalsko. Jen jim peníze nepůjčují za jasných pravidel, po schválení v parlamentech, ostatní státy eurozóny a Mezinárodní měnový fond, ale na divoko ECB. Frankfurtská emisní banka tak v podstatě tiskne peníze a posílá je do Madridu a Říma a pracuje tím na politickém projektu přerozdělovací unie.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....