25. září 2012 12:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apetina vs Apetito. Dánové uspěli u soudu a smějí u nás prodávat sýr

Dánský sýr Apetina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánský sýr Apetina | foto: www.arla.se

BRNO Dánská společnost Arla Foods uspěla v soudním sporu o právo prodávat na českém trhu sýr pod ochrannou známkou Apetina. Protistranou je hodonínská firma TPK, která vyrábí sýr Apetito. Nejvyšší soud nyní vyhověl dovolání Dánů a zrušil rozsudek Vrchního soudu v Praze, který užívání ochranné známky Apetina v Česku zakázal.

Pražský soud se musí případem zabývat znovu, zjistila dnes ČTK z databáze Nejvyššího soudu.

Ochranné známky jsou podobné, ale zaměnitelnost je nízká

Podle Nejvyššího soudu jsou sice ochranné známky Apetina a Apetito podobné, ovšem pravděpodobnost záměny je nízká. Spotřebitel si obecně známé a užívané slovo apetit nespojuje jen s jednou značkou.

"Průměrný spotřebitel se při vnímání předmětných slovních ochranných známek zaměří nikoli pouze na jejich slovní podobu jako takovou, ale i na jejich další prvky, zejména grafické, v jejichž souvislosti je ochranná známka používána," stojí v rozsudku senátu s předsedou Pavlem Horákem. Verdikt padl bez veřejného jednání koncem srpna.

Vrchní soud předloni v srpnu zakázal firmě Arla Foods užívat ochrannou známku Apetina pro mléko, mléčné výrobky a potravinářské tuky na území celého Česka. Ke stažení výrobků jí dal dvouměsíční lhůtu. Nyní verdikt pozbyl platnost a vrchní soud by měl v novém rozhodnutí zohlednit názor Nejvyššího soudu. Momentálně platí rozsudek soudu prvního stupně, podle kterého mohou obě značky existovat na českém trhu vedle sebe.

Arla Foods a TPK

Arla Foods je globální mlékárenská firma, kterou společně vlastní dánští, švédští a němečtí farmáři. Podle firemních webových stránek má asi 17 000 zaměstnanců a své produkty nabízí ve stovce zemí. Apetina je sýr balkánského typu, vyráběný v několika variantách. K dalším značkám Arla Foods patří sýr Castello a máslo Lurpak.

Společnost TPK sídlí v Hodoníně. V roce 2010 se sloučila s Pribinou, a k závodu v Hodoníně tak přibyla sesterská mlékárna v Přibyslavi. Se společností Bel Sýry vedlo či vede TPK vleklé spory o značky odvozené od Apetita, například Apetitto a Smetanito.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.