Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
12. listopadu 2019 10:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple karta dává ženám nižší úvěrové limity než mužům. Výjimku neměla ani manželka spoluzakladatele značky

Nová Apple platební karta údajně diskriminuje ženy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Apple platební karta údajně diskriminuje ženy. | foto: Reuters

Albany/Washington Americký finanční regulátor začal vyšetřovat možnou diskriminaci spojenou s novou kreditní kartou od Applu. Na službu si stěžují nespojení zákazníci, kteří tvrdí, že mužům a ženám jsou nabízeny odlišné úvěrové limity.

Na službu si stěžoval, jak zjistila americká agentura Bloomberg, podnikatel Heinemeier Hansson, protože dostal dvacetkrát vyšší úvěrový limit než jeho žena. Brzy potom, co na toto téma veřejně upozornil, limit jeho ženy vzrostl.

Na Twitteru podobně reagoval i Steve Wozniak, který společně se Stevem Jobsem Apple založil. Stejná věc se stala jemu a jeho ženě, i když neměli oddělený bankovní účet.

Podle serveru BBC se newyorský úřad pro finanční služby případem zabývá. „Jakákoliv diskriminace, ať už úmyslná, nebo neúmyslná, porušuje právo státu New York,“ uvádí ve stanovisku.

Hansson dále na Twitter napsal: „Apple karta je sexistický program. Nezáleží na tom, jaký byl úmysl zástupců Applu. Záleží na tom, do jakého algoritmu vložili důvěru. A co přesně diskriminuje.“

Americký regulátor prohlásil, že provede vyšetřování, aby zjistil, zda bylo porušeno newyorské právo a jestli firma se všemi zákazníky jedná rovnocenně bez ohledu na pohlaví.

Novou kreditní kartu představil Apple v srpnu ve spolupráci s investiční bankovní společností Goldman Sachs. Jedná se o první projekt bankovní společnosti Goldman Sachs spojený s kreditními kartami.

„Naše rozhodnutí týkající se výše úvěrů se zakládají jen na klientově bonitě, ne na faktorech jako je gender, rasa, věk, sexuální orientace nebo něco dalšího zakázaného zákonem,“ odpověděla agentuře Bloomberg investiční banka Goldman Sachs.

Dánský programátor a podnikatel Hansson zveřejnil i další příklad „diskriminujícího algortimu“. Kupříkladu americká zdravotnická společnost UnitedHealth Group je vyšetřována kvůli stížnostem, že jejich algoritmus upřednostňuje bílé pacienty před černochy.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.