11. února 2015 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple je o parník nejdražší firma v USA. Stála by 700 miliard dolarů

Uvedení nového iPhonu na japonský trh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uvedení nového iPhonu na japonský trh. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Přední světová technologická společnost Apple se stala první americkou firmou, jejíž tržní hodnota stanovená na základě aktuálního kurzu firemních akcií překročila hranici 700 miliard dolarů. To je v přepočtu zhruba 17,1 bilionu korun.

Hodnota Applu je téměř dvakrát vyšší než tržní kapitalizace druhé nejhodnotnější americké firmy, ropné společnosti Exxon Mobil.

Cena akcií Applu vzrostla v úterý o 1,9 procenta a uzavřela na 122,02 dolaru. Celková tržní hodnota společnosti tak dosáhla více než 710 miliard dolarů.

Nad 700 miliard dolarů se dostal Apple dočasně už v předešlých dnech, v úterý to ale bylo poprvé, kdy se nad touto úrovní udržel do uzavření trhů.

Cena iPhonu 6 bez závazku začíná na 18 240 Kč.
V Hong Kongu čekají lidé... Jak jinak než s telefony.

Akcie Exxon Mobil v úterý kvůli poklesu cen ropy oslabily o 0,6 procenta. Tržní hodnota společnosti tím činila zhruba 385 miliard dolarů.

Čistý zisk Apple v posledním čtvrtletí meziročně stoupl o 38 procent na rekordních 18 miliard dolarů, což byl nejvyšší čtvrtletní zisk v americké firemní historii.

Apple těžil z rekordního prodeje nových telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus během vánoční sezony. Celkové tržby společnosti se zvýšily téměř o 30 procent na 74,6 miliardy dolarů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz