21. března 2012 9:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nové iPady se přehřívají. Apple navíc zkrátil záruky

Na mimořádné konferenci představil Apple nový iPad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na mimořádné konferenci představil Apple nový iPad | foto: ČTK

PRAHA On-line obchod s výrobky Apple omezuje podle sdružení Test práva spotřebitelů, nejvýrazněji se to projevuje v souvislosti se zkrácenou zárukou produktů.

Sdružení se proto připojilo k výzvě zahraničních spotřebitelských organizací k zastavení údajně nezákonných praktik. Firma ale na svých stránkách mimo jiné uvádí, že neomezuje žádné právo, jež zaručují české zákony. Zástupci Apple v Česku nechtěli zjištění komentovat.

"Nejvíce do očí bijící jsou pasáže smluvních podmínek Apple týkající se záruky," uvedl vedoucí poradenské linky časopisu dTest Lukáš Zelený.

ČTĚTE TAKÉ:

Společnost podle něj informuje pouze o zkrácené, nikoliv zákonné dvouleté záruce, a navíc v rozporu se zákonem neuvádí postup pro uplatnění reklamace.

Společnost Apple na stránkách store.apple.com v odstavci o záruce mimo jiné píše, že jednoroční omezená záruka nevylučuje, neomezuje nebo nepozastavuje žádné právo vyplývající z nesouladu se smlouvou, jež spotřebiteli náleží dle právního řádu České republiky.

Problémy s novými iPady:

Nové tablety iPad 3 společnosti Apple se přehřívají. Ukázaly to dnes výsledky testů vlivného amerického časopisu Consumer Reports.

Apple představil nový iPad

Apple představil nový iPad

Po 45 minutách hraní akční hry dosáhl nový iPad 47 stupňů Celsia.

Podle expertů jde o problém nových výkonných baterií.

iPad 3 se začal prodávat v pátek a jen za víkend prodal Apple tři miliony nových tabletů.

Kritika míří i na podmínky reklamace

Neúplné a zavádějící jsou podle dTestu také údaje o možném vrácení zboží při odstoupení od smlouvy. Společnost od zákazníků například vyžaduje originální obal výrobku, na což nemá ze zákona právo. "Nelze souhlasit ani s úpravou okamžiku uzavření kupní smlouvy a s ustanoveními týkajícími se odpovědnosti za škodu," dodal Zelený, podle kterého je svérázný i požadavek zaslat spolu s objednávkou údaje z platební karty, ačkoli smlouva ještě nebyla uzavřena.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

K nápravě společnost Apple vyzvaly spotřebitelské organizace z dalších jedenácti evropských zemí, uvedl dTest, který současně podává podnět České obchodní inspekci, aby prověřila soulad uvedených smluvních podmínek s platnými předpisy.

Lidovky.cz, ČTK