4. září 2016 7:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple musí zaplatit, obhajuje verdikt předseda Evropské komise Juncker

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. | foto: Reuters

CHANG-ČOU Rozhodnutí Evropské komise, že Apple musí Irsku doplatit na daních rekordních až 13 miliard eur (více než 350 miliard Kč), vychází z existujících pravidel a faktů a není namířeno proti USA. Prohlásil to v neděli předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který se v Číně účastní summitu skupiny největších světových ekonomik G20.

Irsko podle úterního verdiktu komise poskytovalo Applu řadu let neoprávněné daňové výhody, proto by firma měla daně doplatit.

Irská vláda se v pátek rozhodla, že se proti verdiktu odvolá, neboť daňovou dohodu s Applem nepovažuje za nepovolenou státní pomoc. Odvolání ohlásila i americká firma.

Unijní postoj ostře kritizoval irský ministr financí Michael Noonan i šéf Applu Tim Cook. Ten rozhodnutí označil za „politickou hovadinu“ a snahu přesunout do Evropy daně, které by měly být placeny v USA.

Také Spojené státy se proti Bruselu ohradily s tím, že se komise nepřiměřeně zaměřuje na firmy z USA a vytváří jakýsi nadnárodní daňový úřad.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.