13. února 2013 20:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple nemá v Brazílii právo na značku iPhone, tvrdí patentový úřad

Pracovníci společnosti Apple. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci společnosti Apple. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Americký technologický gigant Apple v Brazílii nemá právo na značku iPhone, pod kterou prodává své populární telefony. Uvedl to brazilský patentový úřad. Dodal, že práva na tento název byla v roce 2008 zaregistrována brazilské společnosti Gradiente, která o registraci požádala již v roce 2000. Apple podal žádost až v roce 2007.

Podle mluvčího patentového úřadu neznamená rozhodnutí pro Apple automatický zákaz používání značky iPhone v Brazílii. Určuje pouze, že právo na tuto značku má Gradiente.

Ta nyní může požádat soud, aby Applu používání značky iPhone v Brazílii zakázal. Může se rovněž s americkou firmou dohodnout na mimosoudním urovnání záležitosti.

Velké, nebo malé písmeno?
Společnost Gradiente začala v prosinci vyrábět telefony pod značkou iphone. Na rozdíl od Applu tak v názvu používá malé písmeno "p", což ale nemělo na rozhodnutí patentového úřadu vliv. Telefony firmy Gradiente jsou založeny na operačním systému Android. Ten vyvinula americká společnost Google, které je konkurentem Applu.

ČTĚTE TAKÉ

Apple před časem řešil podobný problém v Číně. Tamní společnost Proview Technology tvrdila, že vlastní práva na značku iPad, pod kterou Apple prodává počítačové tablety. Apple se loni dohodl, že zaplatí firmě Proview 60 milionů dolarů (přes miliardu Kč) za ukončení sporu kolem vlastnictví značky.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?