18. září 2018 21:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple neměl v Irsku nárok na daňové zvýhodnění a musí daně doplatit, rozhodla EK. Dublin peníze nechce

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

DUBLIN Americká technologická společnost Apple již irské vládě uhradila sporný daňový nedoplatek 13,1 miliardy eur (zhruba 333 miliard Kč) plus úroky ve výši 1,2 miliardy eur (přes 30 miliard Kč). Peníze nicméně zůstanou na svěřeneckém účtu, dokud se nevyřeší odvolání proti rozhodnutí Evropské komise, které doplacení daní nařídilo. Oznámil to v úterý irský ministr financí Paschal Donohoe.

Evropská komise předloni dospěla k závěru, že Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněnou státní pomoc v podobě daňového zvýhodnění, a nařídila dodatečné uhrazení daní. Apple se však proti tomuto rozhodnutí odvolal, stejně jako Irsko. Podle irského ministerstva financí bude pravděpodobně trvat několik let, než se případ u evropských soudů vyřeší, napsala agentura Reuters.

Apple začal peníze na svěřenecký účet posílat letos na jaře. Donohoe v té době uvedl, že celá částka by měla být na účet splacena do konce září. Předpověděl rovněž, že soudní stání ohledně odvolání Applu a Irska proti verdiktu komise začne na podzim.

Podle Irska bylo jednání s Applem standardní

Irská vláda tvrdí, že Applu neposkytla žádné speciální daňové zacházení a že odvolání proti verdiktu komise je důležité k zachování atraktivity Irska pro investice. „Ačkoli vláda zásadně nesouhlasí s analýzou komise a usiluje o zrušení jejího rozhodnutí, jako člen Evropské unie jsme vždy potvrzovali, že údajnou státní pomoc vybereme zpět,“ prohlásil v úterý Donohoe.

Evropská komise v úterý uvedla, že nyní hodlá stáhnout žalobu na Irsko, kterou v loňském roce iniciovala kvůli průtahům při vymáhání peněz od Applu. „Ve světle toho, že Apple plně splatil státní pomoc, kterou od Irska obdržel, navrhne komisařka (Margrethe) Vestagerová stažení této žaloby,“ píše se v prohlášení mluvčího komise.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!