Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ArcelorMittal Ostrava dostala od inspekce milionovou pokutu za porušování zákona o obalech

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: MAFRA: DAN MATERNA

Ostrava Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) pokutu 1,8 milionu korun za opakované porušení zákona o obalech. Firma podle ní dlouhodobě neplnila svou povinnost zajistit recyklaci či využití obalů z výrobků, které uváděla na český trh. Oznámila to ve čtvrtek mluvčí inspekce Jana Jandová.

Mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková řekla, že firma pokutu odmítá a proti rozhodnutí podá správní žalobu, protože se neztotožňuje s interpretací zákona o obalech, jak ji uvádí ČIŽP.

Ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava Karel Kozubek uvedl, že v kontrolovaném období v roce 2015 uvedla firma na trh a do oběhu v Česku téměř 3000 tun obalů. „Zákon jí ukládá, stejně jako všem subjektům uvádějícím na náš trh balené zboží, aby u určitého množství z těchto obalů zajistila jejich další využití či recyklaci. Úroveň danou zákonem však společnost ArcelorMittal Ostrava nesplnila,“ uvedl Kozubek. Firma tak podle něj oproti konkurenci výrazně ušetřila na nákladech spojených se splněním této povinnosti.

Na výši pokuty mělo vliv to, že podnik porušil zákon o obalech opakovaně. V letech 2011 a 2013 už za to dostal od ČIŽP pokuty 250.000 a 600.000 korun. „Společnost ArcelorMittal Ostrava se proti pokutě uložené inspektory ČIŽP odvolala, ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo a sankci v plné výši potvrdilo,“ uvedla Jandová.

Nezpůsobili jsme větší zatížení životního prostředí

Mluvčí AMO řekla, že ČIŽP nebere v potaz skutečnost, že veškeré kovové obaly zpětně zpracovává systém sběren a výkupen šrotu a že se z nich vyrábějí nové ocelové výrobky. „Tvrzení, že zpětně nevyužíváme obaly, je proto naprosto liché. Huť je trestána za skutečnost, že se nezapojila do monopolistického systému EKO-KOM, který je založen na povinných poplatcích této organizaci, ale který reálně nezajistí vyšší využitelnost obalů produkovaných naší hutí,“ uvedla Černá.

Huť podle ní svým jednáním rozhodně nezpůsobila větší zatížení životního prostředí. „Chybí tak zásadní aspekt trestání, kterým je nebezpečnost daného jednání pro společnost,“ dodala mluvčí AMO.

ArcelorMittal Ostrava patří do skupiny ArcelorMittal. Vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. AMO i s dceřinými společnostmi má téměř 7000 zaměstnanců. Loni dosáhla čistého zisku 3,2 miliardy korun. Skupina ArcelorMittal v současné době svou ostravskou firmu prodává.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!