16. července 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Atentát na cestovní ruch. Francouzskou ekonomiku poškodí úbytek turistů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Pobřeží Nice po čtvrtečním terroristickém útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobřeží Nice po čtvrtečním terroristickém útoku. | foto: APČTK

NICE Kvůli strachu z teroristických útoků se budou nyní turisté Francii vyhýbat. Čechů má letos přijet do země na dovolenou o třetinu méně. Do francouzské ekonomiky přitom loni díky turistům přiteklo na 21 miliard euro.

Teroristický útok ve francouzském Nice povede k dalšímu poklesu zájmu turistů o dovolenou ve Francii, ty české nevyjímaje.

Podle Asociace cestovních kanceláří (ACK) do země letos v létě vyjede minimálně o 30 procent Čechů méně než loni, a to především kvůli loňským krvavým útokům v Paříži. Francie byla přitom loni osmou nejoblíbenější destinací českých turistů, celkem tam vyjelo takřka 140 tisíc Čechů.

„Útok v Nice bude mít vážný dopad na cestovní ruch do Francie. Teď mluvím na základě příkladů podobných situací z jiných zemí i dříve z Francie. V první fázi je to jednoznačně šok, který způsobí, že se u nás úplně zastaví zájem turistů o Francii. Celou. Nejen o Provance. To může trvat tři až čtyři týdny. V další fázi se situace zklidní a turisté si budou před cestou víc ověřovat bezpečnostní situaci v místě, kam se chystají. Třetí fáze nastává půl roku až rok po události. A je to rezignace na riziko, lidé se vrátí k původní četnosti cest do dané země,“ říká místopředseda ACK Jan Papež.

Souhlasí s ním i marketingový ředit Exim Tours Stanislav Zima, podle něhož takováto událost zastaví cestovní ruch na týdny. Zvláště pak ve Francii, kde se podobný útok odehrál v krátké době už potřetí.

“Už posledně při neštěstí v Paříži nám na řadu dnů klesl zájem o cesty do Paříže na nulu. Doslova na nulu. V případě tohoto posledního hrozného útoku myslím, že ten totální propad potrvá týdny. A zasáhne v podstatě celou hlavní sezónu,“ tvrdí Zima.

Četníci monitorují pobřeží Nice.
Pobřeží Nice po čtvrtečním terroristickém útoku.

Právě kvůli listopadovým útokům v Paříži se Francie letos potýká s nepříjemným propadem turistického ruchu ve své metropoli. Počet turistů se v první polovině letošního roku snížil o 11 procent, což představuje ztrátu ve výši asi 460 milionů euro.

Některé pařížské hotely hlásí nejnižší obsazenost za posledních 25 let. Pro francouzskou ekonomiku je to citelná rána, země je turisty dlouhodobě nejvyhledávanější na světě, jen do Paříže jich loni přicestovala na 32 milionů. Do francouzské ekonomiky díky tomu přiteklo na 21 miliard euro.

  • 1Diskuse
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.