Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slavné obrazy pohledem kalkulačky. Je Munch opravdu nejdražší?

Munchův slavný obraz Výkřik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Munchův slavný obraz Výkřik. | foto: wikipedie.org

NEW YORK Slavný obraz Výkřik od norského malíře Edvarda Muncha se vydražil za 119,9 milionu dolarů (asi 2,3 miliardy korun), a stanovil tak nový aukční rekord. Pokud bychom se však na tabulku nejdražších obrazů podívali přísným pohledem ekonoma, vypadala by zcela jinak.

Munchově pastelu by v ní patřilo až čtvrté místo. Týdeník The Economist vypočítal, že pokud do cen dříve dražených děl započítáme inflaci, získají na hodnotě zejména ta z nich, která se v aukcích prodala například už v 90. letech minulého století.

K TÉMATU:

V takto upravené tabulce rekordů by prvenství získal Portrét doktora Gacheta od Vincenta van Gogha, který se v roce 1990 prodal za 82,5 milionu dolarů. Po započtení inflace by však jeho cena dnes byla 142,3 milionu dolarů. Také druhé místo by patřilo plátnu, které se prodalo v roce 1990.

Zábava v Moulin de la Galette francouzského impresionisty Clauda Moneta by namísto původních 78,1 milionu dolarů stála 134,6 milionu dolarů. Bronzovou příčku by pak obsadil Chlapec s dýmkou Pabla Picassa, který se v roce 2004 vydražil za 104 milionů dolarů - za osm let se však tato částka nafoukla na 124,3 milionu dolarů.

Podle odborníků by cena Výkřiku mohla přesáhnout 80 milionů dolarů Výkřik

Teprve za touto trojicí by se po zohlednění inflace ocitl Munchův Výkřik, který po nedávné aukci v New Yorku sebral prvenství nejdráže prodaného obrazu Picassovu aktu Nahá v sochařském ateliéru.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Kromě inflace vnáší zmatek do tabulek rekordně drahých uměleckých děl také fakt, že mnohé skvosty se neprodávají v aukcích, ale přímým prodejem. Pokud se soukromý majitel rozhodne obraz či sochu prodat, nic ho nenutí k tomu, aby zveřejnil přesnou částku. Ceny takto prodaných děl jsou proto často pouze spekulativní, což se týká třeba i nejdražšího obrazu současnosti.

Malbu Hráči karet od Paula Cézanna loni získala rodina katarského šejka, údajně za 250 milionů dolarů - tuto částku však dosud nepotvrdil ani prodávající, ani kupec.

Vydražený pastel Výkřik na němž převažuje modrá barva, je jednou ze čtyř verzí Výkřiku a jedinou, která je v soukromých rukou. Další dvě verze patří Munchově muzeu v Oslu a ta nejvýznamnější je vystavena v Národní galerii v norské metropoli.

Název díla Cena v době prodeje (v mil. dolarů)Cena dnes Rok prodeje
Portrét doktora Gacheta 82,5142,31990
Zábava v Moulin de la Galette 78,1134,61990
Chlapec s dýmkou104,2124,32004
Výkřik 119,9119,9 2012
Nahá v sochařském ateliéru 106,5111,7 2010
Kráčející muž 104 109,52010
Dora Maaroá s kočkou 95,2106,42006
,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...