6. února 2012 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Auta dál táhnou český průmysl. Loni vzrostl o 6,9 procenta

Montážní linka vozů Škoda Octavia 13. dubna v Mladé Boleslavi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Montážní linka vozů Škoda Octavia 13. dubna v Mladé Boleslavi. | foto: ČTK

PRAHA Průmyslová výroba v Česku za loňský rok vzrostla o 6,9 procenta, v prosinci 2011 byla meziročně reálně vyšší o dvě procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. K meziročnímu růstu průmyslové produkce podle statistiků nejvíc přispěla výroba motorových vozidel a výroba strojů a zařízení.

Za celý loňský rok hodnota nových zakázek meziročně stoupla o 5,4 procenta. Po vyloučení sezónních vlivů byla prosincová produkce meziměsíčně nižší o 0,8 procenta a hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,2 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Prosincová produkce očištěná pouze o vliv počtu pracovních dnů meziročně stoupla o 4,4 procenta. Loňský prosinec měl ve srovnání s předloňským o jeden pracovní den méně.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů přispěla ke zvýšení průmyslové produkce v loňském roce meziročním růstem o 21,2 procenta, výroba strojů a zařízení o 12,3 procenta a výroba pryžových a plastových výrobků přispěla zvýšením o 10,1 procenta.

Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 9,8 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se snížila o 2,8 procenta a výroba potravinářských výrobků o 4,6 procenta.

Průmysl táhl export. Nové zakázky ze zahraničí se v roce 2011 meziročně zvýšily o 12,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 5,1 procenta. Jen za prosinec se hodnota nových zakázek ze zahraničí proti prosinci 2010 zvýšila o 10,3 procenta a hodnota tuzemských se snížila o 17,1 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v roce 2011 meziročně vyšší o 7,2 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 16,2 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 0,4 procenta.

Stavebnictví kleslo

České stavebnictví v loňském roce kleslo o 3,1 procenta. V roce 2011 bylo zahájeno o 2,1 procenta bytů méně než v roce 2010, dokončeno bylo o 21,4 procenta bytů méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v tuzemsku v loňském roce meziročně klesla o 12,2 procenta.

Stavební úřady v loňském roce vydaly o 1,4 procenta stavebních povolení více, ale jejich orientační hodnota podle ČSÚ klesla o 14,8 procenta. Produkce pozemního stavitelství zaznamenala meziroční pokles o 0,3 procenta, inženýrské stavitelství kleslo o 8,7 procenta. Stavební produkce klesla v roce 2011 ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 o 10,8 procenta.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?