Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Až 475 pracovníků Pilsen Steel dostane nabídku na odchod dohodou, peníze dostanou od úřadu práce

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou v konkurzu a od loňského ledna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou v konkurzu a od loňského ledna... | foto: ČTK

Plzeň  Celkem 475 pracovníků zkrachovalé firmy Pilsen Steel dostane 20. ledna nabídku na ukončení pracovního poměru dohodou z důvodu organizační změny. Zaměstnanci se sejdou ve firmě, kde jim budou od 07:00 do 12:00 k dispozici zástupci úřadu práce. U úřadu mohou nárokovat odstupné, protože firma nemá peníze.

Počítá se s tím, že v podniku zůstane jen zhruba 50 zaměstnanců, uvedl ve čtvrtek po jednání s odbory, úřadem práce a krajem insolvenční správce Jaroslav Brož.

Německá skupina Maxe Aichera, potenciální kupec plzeňských hutí a kováren, které jsou od loňského června v konkurzu a přes rok nevyrábějí, si chce nechat jen necelých 50 lidí. Pracovníci Pilsen Steel dostali naposledy část srpnové mzdy.

„Zaměstnancům bude 20. ledna nabídnuto ukončení pracovního poměru dohodou. Kdo nebude souhlasit, obdrží osobně výpověď z pracovního poměru. Budeme se snažit maximálně vysvětlovat, co je pro koho výhodnější,“ uvedl Brož. Zaměstnancům, kteří se nedostaví, odešlou tentýž den výpověď poštou.

Dohoda může být podle Brože pro zaměstnance výhodnější, pokud budou splňovat zákonné podmínky, neboť získají rychle odstupné od úřadu práce. Insolvenční správce ho nemůže vyplatit, protože peníze nemá. Když si lidé zvolí výpověď, vznikne nárok na odstupné až po výpovědní lhůtě, po 31. březnu.

„Jednání s odbory, úřadem práce a krajským úřadem bylo velmi konstruktivní. Projednali jsme načasování hromadného propouštění. Všichni budeme spolupracovat,“ řekl Brož. Zaměstnanci budou v nejbližších dnech informováni, jak jim může pomoci úřad práce, zda mají nárok na odstupné a jak ho uplatnit. Podle Brože nemusí přihlašovat své pohledávky, tedy dlužné mzdy, u soudu ani u správce. „Jejich mzdové nároky správce automaticky eviduje. Nikdo o nic nepřijde. Pracuje na tom oddělení lidských zdrojů a finanční oddělení,“ uvedl.

Podle náměstka hejtmana Iva Grünera (ČSSD) ze čtvrtečního jednání nevyplynulo, kolik propouštěných už má novou práci. V úterý uvedl, že většina zaměstnanců, kteří jsou od loňského ledna v odstávce za část mzdy, už práci našla. „Jsem přesvědčený, že většina z nich najde uplatnění v kraji,“ uvedl. Někteří odejdou do důchodu nebo do předčasného důchodu, průměrný věk zaměstnanců je přes 50 let. Do evidence úřadu práce se zatím nikdo nepřihlásil, 15 lidí se přišlo na úřad „jen“ informovat.

Podle předsedy Regionální rady odborových svazů ČMKOS Jindřicha Brabce měla většina zaměstnanců v průběhu více než rok trvající odstávky brigády, aby se uživili. Uvítal, že správce nabídl pomoc a přihlásí u soudu jejich mzdové pohledávky. „Správce, vedení firmy i úřad práce se dohodli, jak budou spolu komunikovat tak, aby to pro lidi bylo nejpřijatelnější,“ uvedl. Podle Brabce je velmi těžké v regionu umístit hutníky a kováře. „Ale obecně je pořád hlad po zaměstnancích v kraji, kteří chtějí pracovat,“ uvedl.

Podle Grünera má úřad práce dost finančních zdrojů. „Pokud by chyběly, tak najdeme společnou řeč s krajem na podporu těchto lidí,“ uvedl. O konkrétní rekvalifikacích se nebavili, protože neznají přesná čísla zaměstnanců, kteří o ni budou mít zájem.

Brož zúčastněné informoval, že kupec, kterého stále nezveřejnil, má zkušenosti v oboru, působí i v ČR a podnik kupuje se strategickým záměrem. Kraj chce podle Grünera s firmou navázat spolupráci. Kupní smlouva na celý Pilsen Steel zatím nebyla podepsána. „Zítra (v pátek) máme další jednání o obsahu smlouvy, jsou velmi konstruktivní. Je otázkou krátké doby, kdy předložíme věřitelskému výboru a insolvenčnímu soudu finální znění smluv,“ uvedl Brož. Doufá, že to bude do několika málo týdnů.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!