30. června 2009 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš porazil v arbitráži PKN Orlen, získá dvě miliardy

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: ČTK

PRAHA Společnost Agrofert patřící Andreji Babišovi uspěla u pražského soudu s žalobou proti polské ropné firmě PKN Orlen. Podle rozhodnutí arbitrů musí Orlen Agrofertu vyplatit 77,2 milionu eur, v přepočtu přes dvě miliardy korun.

Informoval o tom dnes server iDnes.cz. Předmětem sporu jsou smlouvy, podle nichž měl Agrofert získat část petrochemického holdingu Unipetrol. PKN Orlen se k rozhodnutí soudu zatím
nechce vyjadřovat.

"Verdikt nyní nebudeme komentovat. Až budeme mít připravené vlastní stanovisko, zveřejníme ho," řekl ČTK mluvčí PKN Orlen, největší polské rafinerie, Dawid Piekarz.

Agrofert smlouvy uzavřel před privatizací Unipetrolu, ale polská ropná firma po transakci od smluv odstoupila. To podle nynějšího rozhodnutí arbitrů nemohla udělat. Polská společnost vypovězení předprivatizačních smluv odůvodňovala tím, že Agrofert porušil smluvní podmínky.

PKN Orlen se stal majoritním vlastníkem Unipetrolu v roce 2005. Podle předprivatizačních smluv měli Poláci po dokončení privatizace přenechat Agrofertu celkem pět společností. Jednalo se o podíly ve společnostech Agrobohemie, Aliachem, Kaučuk, Paramo a Chemopetrol.

PKN Orlen ale po privatizaci změnil názor. Došel k tomu, že dohody jsou pro něj nevýhodné, a snažil se od nich odstoupit. Cena za společnosti byla podle Poláků příliš nízká. Tři z firem, o které usiloval Agrofert, dokonce PKN Orlen nabídl k prodeji; dal tak najevo, že se společností Andreje Babiše příliš nepočítá.

O co šlo v aféře kolem privatizace Unipetrolu?


- Babišův Agrofert se ucházel o privatizaci Unipetrolu, ten ale nakonec získal polský koncern PKN Orlen. Okolnosti privatizace a podezření z korupce vyšetřovali čeští i polští kriminalisté.

- Aféru kolem Unipetrolu rozvířila nahrávka skryté kamery, na které si měl někdejší šéf kabinetu bývalých premiérů ČSSD Zdeněk Doležel říct o pětimiliónový úplatek (aféra nazvaná "Pět na stole v českých") za to, že doporučí a dostane "zpět do hry" o Unipetrol společnost Seta, za kterou lobboval Jacek Spyra.

- Seta, na kterou měl údajně úzké vazby podnikatel Tomáš Pitr, bojovala se společností Agrofert o to, kdo se stane po prodeji Unipetrolu polskému koncernu českým partnerem Orlenu.

- Babiš požaduje v arbitráži po PKN Orlen 22 miliard korun za to, že mu firma jednostranně vypověděla spolupráci. Babiš jí původně pomohl vybojovat privatizaci Unipetrolu, za to měl slíbeno, že za výhodných podmínek dostane od Poláků pět chemiček patřících Unipetrolu. To ale Poláci nedodrželi.

zdroj: ČTK, Lidovky.cz


PKN Orlen za 63procentní podíl v Unipetrolu zaplatil zhruba 14,7 miliardy korun. Součástí holdingu jsou mimo jiné firmy Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Paramo nebo Spolana.

Skupina Agrofert podniká v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu, ale také prodeji pozemní techniky. Akciová společnost Agrofert Holding, která stojí v čele stejnojmenné skupiny, loni vykázala zisk před zdaněním 6,153 miliardy korun a konsolidované tržby za prodej zboží, výrobků a služeb zvýšila meziročně o 21,6 procenta na 101,365 miliardy korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!