Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakala může těžit dál. Musí se ale dohodnout s Drobilovými lázněmi

Zdeněk Bakala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala | foto: Lidové noviny

PRAHA Ostravsko-karvinské doly, které spoluvlastní finančník Zdeněk Bakala, dostaly od ministerstva životního prostředí souhlas k těžbě více než dvaceti milionů tun černého uhlí na dole Darkov.

Úředníci však podmínili kladné stanovisko šestašedesáti body, mezi nimiž je především dohoda OKD s postiženými obcemi a také například s Lázněmi Darkov, které spoluvlastní současný ministr životního prostředí Pavel Drobil. Informuje o tom dnes deník E15.

OKD nahrála skutečnost, že Fischerova vláda loni smetla novelu horního zákona, díky čemuž mají těžební společnosti i nadále předkupní právo na státní pozemky v dobývaném prostoru.

20, 3 milionu tun uhlí do konce roku 2020
Firma OKD plánuje na dole Darkov vytěžit 20,3 milionu tun černého uhlí do konce roku 2020, přičemž dalších minimálně dvacet milionů ještě zůstane v podzemí. Okolní obce si vymohly postupné utlumení těžby, takže zatímco v příštím roce vyrubou horníci 3,5 milionu tun uhlí, poslední dva roky jen 1,35 milionu.

Karviná si nedávno s OKD dojednala, že nebude dotčena krajina za řekou Olší. Náměstek primátora Karviné Dalibor Závacký však řekl, že se situace může kdykoliv změnit a za několik let očekává tvrdší vyjednávání. "Pomohl by nám nový horní zákon, který by posílil pravomoci obcí," uvedl Závacký.

Podobného názoru je i starosta nedaleké Stonavy Ondřej Feber. "V současné politické konstelaci jsme však realističtí a vycházíme ze současného zákona. Důležité je, že kladný posudek od ministerstva je významně podmíněný koexistencí obce a OKD," prohlásil Feber. Na rozdíl od Karviné se Stonava s OKD ještě nedohodla.

Devět miliard za nové technologie 
Mluvčí OKD Vladislav Sobol i aktivity samotné firmy ale naznačují, že to s utlumením těžby nebude tak žhavé. Podle Sobola plánuje firma těžit v ostravsko-karvinské pánvi minimálně dalších dvacet let. V OKD kvůli tomu nedávno investovali devět miliard korun do nových těžebních technologií. Podle rejstříku veřejných zakázek si navíc firma objednala převoz uhlí určeného na export u několika přepravních firem více než za sedm a půl miliardy korun bez DPH.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těží jej v hlubinných dolech v jižní části Hornoslezské uhelné pánve - v Ostravsko-karvinském revíru. Vlastníkem OKD je nizozemská společnost NWR, která patří evropské společnosti RPG Industries, jejímž spolumajitelem je Bakala.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...