Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakala může těžit dál. Musí se ale dohodnout s Drobilovými lázněmi

Zdeněk Bakala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala | foto: Lidové noviny

PRAHA Ostravsko-karvinské doly, které spoluvlastní finančník Zdeněk Bakala, dostaly od ministerstva životního prostředí souhlas k těžbě více než dvaceti milionů tun černého uhlí na dole Darkov.

Úředníci však podmínili kladné stanovisko šestašedesáti body, mezi nimiž je především dohoda OKD s postiženými obcemi a také například s Lázněmi Darkov, které spoluvlastní současný ministr životního prostředí Pavel Drobil. Informuje o tom dnes deník E15.

OKD nahrála skutečnost, že Fischerova vláda loni smetla novelu horního zákona, díky čemuž mají těžební společnosti i nadále předkupní právo na státní pozemky v dobývaném prostoru.

20, 3 milionu tun uhlí do konce roku 2020
Firma OKD plánuje na dole Darkov vytěžit 20,3 milionu tun černého uhlí do konce roku 2020, přičemž dalších minimálně dvacet milionů ještě zůstane v podzemí. Okolní obce si vymohly postupné utlumení těžby, takže zatímco v příštím roce vyrubou horníci 3,5 milionu tun uhlí, poslední dva roky jen 1,35 milionu.

Karviná si nedávno s OKD dojednala, že nebude dotčena krajina za řekou Olší. Náměstek primátora Karviné Dalibor Závacký však řekl, že se situace může kdykoliv změnit a za několik let očekává tvrdší vyjednávání. "Pomohl by nám nový horní zákon, který by posílil pravomoci obcí," uvedl Závacký.

Podobného názoru je i starosta nedaleké Stonavy Ondřej Feber. "V současné politické konstelaci jsme však realističtí a vycházíme ze současného zákona. Důležité je, že kladný posudek od ministerstva je významně podmíněný koexistencí obce a OKD," prohlásil Feber. Na rozdíl od Karviné se Stonava s OKD ještě nedohodla.

Devět miliard za nové technologie 
Mluvčí OKD Vladislav Sobol i aktivity samotné firmy ale naznačují, že to s utlumením těžby nebude tak žhavé. Podle Sobola plánuje firma těžit v ostravsko-karvinské pánvi minimálně dalších dvacet let. V OKD kvůli tomu nedávno investovali devět miliard korun do nových těžebních technologií. Podle rejstříku veřejných zakázek si navíc firma objednala převoz uhlí určeného na export u několika přepravních firem více než za sedm a půl miliardy korun bez DPH.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těží jej v hlubinných dolech v jižní části Hornoslezské uhelné pánve - v Ostravsko-karvinském revíru. Vlastníkem OKD je nizozemská společnost NWR, která patří evropské společnosti RPG Industries, jejímž spolumajitelem je Bakala.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...