22. září 2009 13:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakala smí bez závazků koupit konkurenta, vznikne dopravní obr

Zdeněk Bakala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala | foto: Lidové noviny

BRNO Společnost OKD, Doprava ze skupiny finančníka Zdeňka Bakaly může koupit konkurenční společnost Čechofracht, největší logistickou firmu v Česku. Spojením vznikne skupina s celkovým obratem přes devět miliard Kč. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže fúzi po několika měsících zkoumání schválil, a to bez podmínek a závazků. Fúzi nedávno schválily i rakouské a slovenské úřady.

OKD, Doprava

Po Českých drahách je podnik druhým největším železničním přepravcem v zemi. Loňské tržby vystoupaly na 4,7 miliardy korun a provozní zisk dosáhl 220 milionů.

O souhlas ovládnout Čechofracht požádala společnost BXR Logistics se sídlem v nizozemském Amsterodamu v květnu. Firma patří do Bakalovy skupiny RPG.

BXR Logistics je stoprocentním vlastníkem firmy New World Resources Transportation, která je jediným majitelem OKDD. Bakala získá významný podíl na tuzemském trhu železniční dopravy, námořní, letecké a železniční spedice a logistiky.

Čechofracht

Firma působí na trhu mezinárodní přepravy od roku 1952, a to v oblastech zasilatelství, námořní a železniční spedici, letecké přepravě, logistice a skladování. Součástí skupiny jsou železniční cargo operátor SPEDI-TRANS Praha, dále silniční nákladní dopravce BlueTrucks a specializovaná společnost pro pronájem a údržbu cisteren VADS. Skupina Čechofracht dosáhla podle předběžných hospodářských výsledků v roce 2008 tržeb přibližně 5,1 miliardy Kč a provozního zisku přes 200 milionů korun.

Rozhodnutí ÚOHS zatím nenabylo právní moci, uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa. Základní lhůta pro rozhodnutí je měsíc, v případě komplikací ji může prodloužit. V tomto případě ÚOHS rozhodl až po čtyřech měsících. "Během úvodní části šetření úřad na základě několika stížností pojal obavu z toho, že by spojení mohlo vyústit v podstatné narušení hospodářské soutěže," uvedl mluvčí.

Mluvčí kupující společnosti NWR Transportation Vladimír Bystrov zatím fúzi nechtěl komentovat. "Tuto informaci máme zatím jen neoficiálně, z médií. Pravomocné rozhodnutí v této věci jsme dosud neobdrželi," řekl.

Činnost obou firem v ČR se podle ÚOHS překrývá zejména v oblasti poskytování logistických služeb. Úřad zaměřil svou pozornost mimo jiné i na oblast přepravy a zasilatelství hnědého uhlí. V něm bude mít subjekt vzniklý fúzí významné postavení. Toho se také týkaly stížnosti, které ÚOHS obdržel a jimž nakonec nevyhověl.  .

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!