Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banka Erste se řítí do velké ztráty. Kvůli dluhopisům a Maďarům

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

VÍDEŇ Rakouská Erste Group, která ovládá Českou spořitelnu, vykáže za tři čtvrtletí letošního roku ztrátu 920 až 970 milionů eur (až 24 miliard korun). Důvodem je přecenění dluhopisů zemí postižených evropskou dluhovou krizí a přecenění dceřiných společností v Maďarsku a Rumunsku. Bez těchto opatření by měla bankovní skupina zisk 700 milionů eur.

Uvedla to dnes banka s tím, že představenstvo navrhne za letošní rok nevyplácet dividendu. Hned po otevření burzy akcie Erste Bank na pražské burze klesly o 16 procent na 431 korun. Později své ztráty mírně korigovala, kolem 15:00 se kurz pohyboval okolo 445 korun za akcii.

Samotná Česká spořitelna žádné opravné položky tvořit nebude. Ze čtyř největších českých banka jako jediná v minulosti odolala nákupu obligací řecké vlády. V současnosti nevlastní ani italské, španělské, irské či portugalské státní dluhopisy. Bankám a společnostem v ohrožených zemích jižní Evropy půjčila celkem tři miliardy korun, ani další stupňování dluhové krize by tak nemělo spořitelnu výrazněji postihnout.

"Opatření se žádným způsobem negativně nedotknou České spořitelny," uvedla mluvčí Hana Cygonková z Erste Group Bank.

KOMENTÁŘ ANALYTIKA:

Zveřejněná opatření jsou podle analytika J&T Banky Milana Lávičky z krátkodobého pohledu jednoznačně negativní. "Na druhou stranu se management rozhodl udělat jednorázově kroky, ke kterým by v delším časovém horizontu zřejmě musel stejně postupně přistoupit," uvedl. Faktory, které k opatřením banku vedly, jsou podle něj známé, nová je pro trh hlavně kvantifikace dopadů do hospodaření. "Ty jsou v mnoha případech vyšší, než bychom očekávali," dodal.

"Veškerá výše jmenovaná zatížení budou zahrnuta do výsledků za prvních devět měsíců roku 2011, jež budou zveřejněny 28. října 2011 spolu s upravenými údaji za rok 2010 a první pololetí 2011," uvedla banka.

SRPEN BYL ZLÝ

Srpnové výsledky z obchodování jsou velmi špatné, řekl analytikům šéf banky Andreas Treichl. Třetí čtvrtletí jako celek se ale prý vyvíjelo v souladu s očekáváním a banka nevidí důvod k tomu, aby musela zvyšovat základní jmění. "Situace se má tak, že podle našeho názoru by letos v listopadu mohlo přijít jasné direktivní nařízení k tomu, jaké budou požadavky na kapitál a z čeho budou do poloviny roku 2012 vycházet nové zátěžové zkoušky," uvedl Treichl. "Já si myslím, že nikdo zatím přesně neví, jaké budou podrobnosti k této problematice," dodal.

Zároveň upozornila, že za celý letošní rok očekává v důsledku těchto kroků čistou ztrátu přibližně 700 až 800 milionů eur. Bez těchto opatření by měla zisk 850 až 950 milionů eur.

"Během posledních týdnů jsme přestali doufat, že se brzy dočkáme řešení vládní dluhové krize v Evropě. Přepokládáme, že to přinese další důsledky pro reálnou ekonomiku a ovlivní náš region, byť dopady budou méně dramatické," uvedl generální ředitel Erste Group Andreas Treichl. Přijaté kroky jsou podle něj jednorázové.

Erste snížila svoji expozici vůči Řecku, Portugalsku, Španělsku, Irsku a
Itálii z 1,9 miliardy eur ke konci roku 2010 na 0,6 miliardy eur k 30. září
2011. Zároveň přecenila na tržní hodnotu prodaných úvěrových pojištění, tzv. cenné papíry CDS.

Maďarsko se odepíše zcela

Erste dále zcela odepíše firemní hodnotu (goodwill) maďarské dceřiné společnosti ve výši 312 milionu eur před zdaněním a vytvoří dodatečné rezervy a opravné položky k úvěrům a pohledávkám v celkové výši 450 milionů eur.

 "Tyto kroky jsou důsledkem bezpříkladných státních intervencí v maďarském bankovním sektoru, zvýšení ukazatele krytí nebonitních úvěrů (NPL) a zhoršení kvality aktiv," uvedla banka.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Banka také částečně odepíše firemní hodnotu své rumunské dceřiné
společnosti ve výši 700 milionů eur před zdaněním kvůli nečekaně pomalému zotavování ekonomiky.

V důsledku toho a kvůli výrazně zhoršenému výhledu států eurozóny banka jako preventivní opatření odloží předčasné splacení státního podílu podílového kapitálu 1,2 miliardy eur nejméně o rok. "Představenstvo Erste Group navrhne valné hromadě nevyplatit za obchodní rok 2011 dividendu, řádně však platit úroky z podílového kapitálu," uvedla banka.

"Erste zůstává silná. Alespoň teď nic netají"

Lidovky.cz se ptaly analytika Martina Prokopa ze společnosti Next Finance


Jak na tyto informace podle Vás zareagují trhy? Očekáváte nyní výprodej minulý týden prudce rostoucích akcií ERSTE?
Pro investory je to rána. Málokdo čekal tak rozsáhlé odpisy. Investoři proto budou tlačit na pokles ceny akcie Erste. Na konsolidovaném základě by tak měla společnost dosáhnou ztráty okolo 800 – 850 milionů euro. Stále ale bude Erste Group velice silná na provozní úrovni.

Je také nutné podotknout, že Erste alespoň nebude nic ve své bilanci skrývat. Dluhopisy států PIIGS jsou oceněny na tržní hodnotu. To u ostatních evropských bank není příliš jasné, jak mají tyto státní dluhopisy ve svých bilancích oceněny. Cena akcií Erste tak skokově klesne, v dalších dnech ale nebude již pokles tak výrazný.


Bude si chtít Erste kompenzovat ztrátu na doposud dobře vydělávající České spořitelně?
Ztrátu zaznamená Erste jako celá bankovní skupina. Z tohoto pohledu bude zisk České spořitelny v celkovém výsledku zahrnut. Maximálně by došlo k vyplacení celého zisku do Vídně. To by se mohlo klidně stát, protože Erste navíc odložila splacení státní pomoci Rakousku o jeden rok. Nebylo by to ale nic nového, protože i v minulých letech vyplácela Česká spořitelna relativně vysoké dividendy.

Jak tyto problémy ovlivní bankovní trh v Česku?
Tyto problémy se netýkají českého bankovního trhu. Neočekávám, že by problémy Erste, které jsou způsobeny především její expozicí v Maďarsku, Rumunsku a vůči státům PIIGS, měly ovlivnit český bankovní sektor.

Můžeme očekávat prodej některé z částí ERSTE například arabským investorům, jako se to dnes stalo u Dexie a KBL?
Erste Group je kapitálově silná. Nepotřebuje proto nutně, aby musela zvyšovat kapitál prodejem svých aktiv.

, ,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.