28. května 2012 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bankia rozprodá majetek, aby mohla čerpat miliardovou státní pomoc

Španělská Bankia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská Bankia | foto: Reuters

MADRID Španělská Bankia se chystá rozprodat část majetku, což je nezbytná podmínka k tomu, aby mohl čerpat slíbenou státní pomoc. Ústav dostane celkem 23,5 miliardy eur (asi 597,6 miliardy korun) a její šéf řekl, že další státní injekci už jeho banka čerpat nebude. Již dohodnutá státní pomoc ale i tak bude mít nepříznivé dopady na deficit veřejných financí.

Společnost BFA, což je mateřský podnik Bankie, v pátek požádala vládu v Madridu o 19 miliard eur. Původně se přitom čekalo, že bance bude stačit kolem devíti miliard. Banka, která už má z dřívějška slíbeno 4,5 miliardy eur, peníze potřebuje na krytí ztrát ze špatných úvěrů.

ČTĚTE VÍCE:

"V budoucnu to logicky máme v plánu, a také kvůli požadavkům EU budeme muset prodat podíly v některých podnicích," sdělil k plánům banky její šéf José Ignacio Goirigolzarri, jehož citovala agentura Reuters. Bankia by mohla utrpět ztrátu až 1,6 miliardy eur (asi 40,7 miliardy korun) z investic do letecké společnosti International Airlines Group a energetické skupiny Iberdrola.

Největší záchrana ve Španělsku

Bankia je čtvrtou největší bankou ve Španělsku a ve správě má zhruba deset procent vkladů celého bankovního sektoru. Je rovněž druhým největším hypotečním ústavem v zemi. Záchrana Bankie je přitom největší, jaké se kdy banka ve Španělsku dočkala. Až vláda dokončí svůj záměr, může mít v Bankii skoro 90 procent akcií.

Vláda by měla banku prodat do tří let

Madrid se chystá BFA dostatečně kapitalizovat, v říjnu byl měl také odkoupit prioritní akcie Bankie. Podle španělských zákonů by vláda měla do tří let banku prodat.

Španělsko je nyní v centru dluhové krize eurozóny. Právě vysoký objem ztrátových úvěrů v portfoliích španělských bank je hlavní příčinou obav, že by Madrid mohl být nucen požádat o mezinárodní finanční pomoc, jak to v minulých letech učinily už tři členské země v čele s Řeckem. Dluhová krize by tak zřejmě vstoupila do nové a velmi nebezpečné fáze.

Katalánsko potřebuje pomoc

Situaci už teď komplikuje páteční sdělení vlády Katalánska, která uvedla, že potřebuje finanční pomoc od ústřední vlády. Pokud ji nedostane, dojdou jí už letos peníze na splátky dluhu. Katalánsko je přitom v rámci Španělska nejbohatší autonomní oblastí.

Objem nesplácených úvěrů ve španělských bankách neustále narůstá. Je to dáno tím, že banky působí v ekonomice, která je v recesi a která se potýká s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Práci nemá asi každý čtvrtý člověk, který je schopen pracovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Bankia je ve ztrátě tři miliardy eur

Bankia také přepočítala účty za loňský rok a zjistila, že při započtení všech výpadků v úvěrovém portfoliu hospodařila se ztrátou kolem tří miliard eur. Dosud uváděla zisk asi 300 milionů eur. Banka sdělila, že by regulační úřady Evropské unie měly její záchranný plán podepsat v červnu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!