Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky jsou nesmlouvavé: Nemáte na splátky? Dejte prase

Prase | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prase | foto: Reprofoto

MOSKVA Když ruským dlužníkům chybí při splácení úvěru hotovost, tak tamní banky nepohrdnou ani náhradou v podobě naturálií. Národní rezervní banka ruského miliardáře Alexandra Lebeděva například přijala jako záruku za úvěr 100 milionů rublů (téměř 59,5 milionu korun) celkem 40 450 živých prasat, na něž byla posléze uvalena zdravotní karanténa proti africkému prasečímu moru.

Dlužník nic nenamítal. Pro zajímavost: podle údajů Národní masné asociace se za kilogram živého prasete platí v průměru 78,4 rublu.
Ruští věřitelé se snaží kompenzovat své ztráty tak, že přijímají velkou škálu druhů zajištění.

Hlavně tedy banky, které byly zasaženy vlnou špatných úvěrů. Jejich podíl na celkovém objemu půjček by podle agentury Moody’s Investors Service mohl do konce roku dosáhnout podílu dvaceti procent.

Nedobytné pohledávky u státních bank by mohly ohrozit i oživení ruské ekonomiky, která podle údajů ministerstva hospodářství ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,6 procenta. "Pro banky to není životaschopná strategie, protože to není jejich hlavní předmět podnikání," říká k netradičním způsobům zajištění Eugene Tarzimanov, asistent viceprezidenta a bankovní analytik moskevské pobočky Moody's.

Vysoce rizikové banky
Podle zářijové zprávy Standard & Poor’s jsou ruské banky ve srovnání se světem brány jako vysoce rizikové. Podle odhadů Moody's by na konci tohoto roku mohly špatné úvěry v ruských bankách dosáhnout 110 miliard dolarů a na konci příštího roku by mohly tvořit čtvrtinu z celkového objemu úvěrů. V polovině tohoto roku to přitom bylo pouze 11 procent.

Alexander Lebeděv říká, že úvěry zaručené "neobvyklými aktivy" tvoří pouze pět procent z celkového portfolia jeho banky.
Ovšem státní banky už podle něj mají problém s dvaceti procenty svých úvěrů.

Právě státem ovládané banky Sberbank Rossii a VTB Group patří mezi největší věřitele v zemi. Jenomže jejich manévrovací prostor pro tlak na dlužníky je mnohem menší. "Jsou pod kontrolou vlády, mají proto jistý sociální mandát a méně možností, když je obtížná situace," říká k tomu Eugene Tarzimanov.

Každopádně jejich seznam neortodoxních zajištění za úvěr je velmi dlouhý. Sberbank například drží 50 procent plus jednu akcii největšího ruského maloobchodního řetězce se spodním prádlem Wild Orchid. Kromě toho jí také patří více než polovina prodejce potravin Mosmart.

Druhá největší státní banka VTB převzala za nesplacené úvěry 11 výrobců alkoholu a dvě developerské firmy, včetně projektu na přestavbu fotbalového stadionu moskevského Dynama.

Jak se chovají krávy?
Soukromé banky se naopak snaží podobných aktiv rychle zbavit a prodat je i za cenu možné ztráty. "Nemáme žádnou představu, jak se staví silnice, chovají krávy nebo taví železo," říká Vladimír Tatarčuk, šéf korporátního bankovnictví největší ruské soukromé Alfa bank.

"Jsme finanční profesionálové. Nemáme plány na další rozvoj jiných podnikání. Pokud budeme mít příležitost k okamžitému prodeji aktiv přijatých jako záruka, tak to uděláme. Naším cílem je získat hotové peníze," dodává.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.