24. října 2016 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky nebudou čekat na brexit. Některé zahájí ‚úprk‘ z Londýna už před Vánoci

Brexit - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brexit - ilustrační foto. | foto: Reuters

LONDÝN Velké mezinárodní banky se připravují na přesun části svých operací z Británie na počátku příštího roku kvůli nejistotě, jaké budou další vztahy Británie s Evropskou unií. Uvedl to šéf Britské bankovní asociace (BBA) Anthony Browne.

Veřejná a politická debata podle Browna nabírá špatný směr a firmy nemohou čekat do poslední chvíle.

„Většina mezinárodních bank má nyní projektové týmy pracující na tom, které operace potřebují přesunout, aby zajistily, že mohou nadále obsluhovat zákazníky, datum, ke kterému se tak musí stát, a jak to nejlépe udělat,“ napsal Browne v listu Observer.

VÍCE O BREXITU

Mnoho menších bank plánuje zahájit přesun ještě před Vánocemi. Větší banky by měly začít v prvním čtvrtletí příštího roku.

Mnoho velkých světových bank má své evropské sídlo v Británii, kde finanční sektor zaměstnává více než dva miliony osob a tvoří téměř dvanáct procent ekonomiky. Banky v Londýně těží z takzvaných passportingových práv, která bankám umožňují volné provozování aktivit po celé EU. Hrozí však, že Británie po odchodu z Evropské unie o toto právo přijde.

Banky již dříve uvedly, že pracují na plánech přesunu některých svých operací do kontinentální Evropy, pokud se Británii nepodaří po brexitu vyjednat napojení na jednotný trh EU.

Britové se pro odchod z EU vyslovili v červnovém referendu. Premiérka Theresa Mayová uvedla, že zahájí formální rozhovory s EU o odchodu z unie do konce března 2017. Dodala, že chce bojovat o zachování přístupu na jednotný trh, někteří představitelé EU však trvají na tom, že Británie by měla výměnou přistoupit k volnému pohybu zaměstnanců z EU. To však Británie hodlá omezit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!