Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky láká kyberměna, opatrně kopírují bitcoin. Chtějí si však chránit vlastní data

Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | foto: Shutterstock

PRAHA Revoluci ve světě financí – soudě alespoň podle plánů velkých bank a různých fintechových společností (spojující finance a technologie) – přináší takzvaný blockchain.

Technologie založená na principu známé virtuální měny bitcoinu totiž bankám přináší spolu s nebývalou bezpečností finančních transakcí v časech nízkých sazeb nemalé úspory.

Naposledy v pondělí se ve prospěch blockchainu opatrně vyjádřila jedna ze čtyř největších bank ve Spojených státech, Bank Of America. Podle šéfa globálních a korporátních investic banky Christiana Meisnera by tato technologie měla být „podporována“.

Příliš transparentní?

Nadšení bankéřů totiž tlumí obavy, aby blockchain splňoval normy dnešního světa bankovnictví.

Jak uvedl list Financial Times, naprostá transparentnost operací není zcela v souladu s potřebou ochrany osobních údajů skoro vždy tajnůstkářských bankéřů. Priority finančníků se tak odchylují od toho, co obhajují zastánci bitocinu a dalších digitálních měn – a tím je především snadná dohledatelnost, digitální stopa a transparentnost transakcí.

CO JE BLOCKCHAIN?

  • Jde o decentralizovanou digitální databázi,respektive celý řetězec dat (například všech plateb). Zatím se využívá nejvíce při zúčtování, konkrétně jako „účetní knihy“ kryptoměn, jako je například digitální měna bitcoin,která zaznamenává všechny transakce.
  • Technologie přináší bezpečnost, protože veškeré zaznamenanéoperace jsou chráněny proti neoprávněným změnámzvnějšku, transakce jsou tedy ověřitelné. Potenciál blockchainu nyní zkoumají nejen vlády, ale i velké mezinárodní banky či centrální banky.

Bankám jde při zavádění blockchainu o něco jiného. V době nízkých úrokových sazeb, které podle prognóz ještě nějakou dobu vydrží, a stále tvrdší regulace v podobě požadavků na výši kapitálu bank a jejich obezřetnosti při půjčování, se finanční domy snaží osekávat náklady.

A právě využití této technologie jim může pomoci zrychlit proces vypořádání operací a zároveň snížit administrativní náklady napříč celým sektorem.

„Odvětví od roku 2008 nehnulo prstem, aby změnilo některé zaběhnuté sdílené aktivity, což by ale mohlo ušetřit stovky milionů dolarů. Dnes jsou ovšem stamiliony hodně peněz, takže jsou lidé ochotni spolupracovat, aby tyto náklady snížili,“ řekl Richard Lumb, výkonný šéf pro finanční služby poradenské společnosti Accenture.

Kvůli úsporám se o blockchain ve velkém zajímají i banky jako JPMorgan Chase, Citigroup či Barclays. Do technologie, která umožňuje vést jakýsi rodokmen dat, však investují i další hráči.

Například banky Deutsche Bank, UBS, Santander či BNY Mellon v současnosti pracují na vytvoření vlastní digitální měny po vzoru bitcoinu. Nová digitální měna USC (Utility Settlement Coin) by měla být směnitelná za všechny světové měny a měla by se využívat pro rychlý a efektivní transakční systém pro obchodování s cennými papíry a dluhopisy.

Další výhodou technologie blockchain je i větší bezpečnost, protože veškeré zaznamenané operace jsou chráněny proti neoprávněným změnám zvnějšku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...