18. března 2011 13:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bělorusko žádá Rusko o nouzový úvěr, nechce se mu devalvovat

Alexander Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexander Lukašenko | foto: Reuters

MINSK Bělorusko si chce od Ruska půjčit tři miliardy dolarů (53 miliard Kč), aby nemuselo prudce devalvovat svou měnu. Řekl to šéf běloruské centrální banky Pjotr Prokopovič. Bělorusku docházejí peníze a jeho devizové rezervy jen za první dva měsíce roku klesly o 20 procent. Moskva podmiňuje úvěr reformami stále ještě centrálně řízené ekonomiky a privatizací.

Devizové rezervy Běloruska od ledna klesly o miliardu dolarů na čtyři miliardy USD, což stačí na necelé dva měsíce dovozu. Bankéři podle agentury Reuters říkají, že peníze mohou dojít už za měsíc a bez zahraničního úvěru je jedinou možnosti prudká devalvace. Tu však vláda nepřipouští a zpřísnila pravidla pro kupování zahraničních měn. Lidé v Minsku v posledních dnech tvoří dlouhé fronty před bankami a kupují valuty.

S prosíkem do Moskvy

Lukašenko nemá jinou možnost než jít se žádostí o peníze do Moskvy. Ruský ministr financí Alexej Kudrin však na nedávné návštěvě Minsku sdělil, že úvěr bude podmíněn strukturálními reformami toho typu, jaký nyní požaduje Mezinárodní měnový fond od Řecka. Další podmínkou je privatizace, která pode pozorovatelů slibuje velké žně pro ruské frimy.

"Žádná jednorázová devalvace v Bělorusku nebude," řekl podle prezidentské kanceláře ve čtvrtek večer Prokopovič prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Kancelář uvedla, že centrální banka považuje za příliš prudkou devalvaci oslabení běloruského rublu o více než pět procent.

MMF tento měsíc upozornil Minsk, že jeho ekonomická politika je "příliš uvolněná" a "neudržitelná". Doporučil přitvrzení měnové a rozpočtové politiky, opatření ke snížení schodku vnější bilance a přijetí strukturálních reforem, které zajistí liberalizaci ekonomiky.

"Sovětský" záchranný fond
Bělorusko nyní podle Prokopoviče spoléhá na to, že mu Rusko půjčí miliardu dolarů a další dvě dostane od záchranného fondu založeného několika bývalými státy Sovětského svazu a financovaného hlavně Ruskem a Kazachstánem. "Máme naději, že se o tom rozhodne v dubnu nebo květnu," řekl. Dlouhodobým řešením podle něj je příliv zahraničních přímých investic, které šéf centrální banky pro tento rok odhadl na 6,5 miliardy dolarů.

Bezprostřední příčinou nynějších potíží Běloruska je uvolněná měnová a rozpočtová politika před prezidentskými volbami v loňském prosinci. Hlubší je však podle agentura Reuters v tom, že ekonomiku nadále ovládá stát a Lukašenko většinu tržních reforem dlouhá léta odmítá. Dělat to však mohl jen díky levnému přílivu ropy a plynu z Ruska.

ČTK, Lidovky.cz