6. prosince 2012 22:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bendl zakázal Lesům ČR těžit v lesích, o něž budou žádat církve

Poslanec ODS, exministr zemědělství Petr Bendl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec ODS, exministr zemědělství Petr Bendl | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA V lesích, o něž budou žádat církve v rámci restitucí, se už nebude smět těžit dřevo. Ministr zemědělství Petr Bendl nařídil Lesům ČR, aby v takových místech dělaly pouze opatření, která lesy nutně potřebují. Církve se bojí jejich drancování, uvedla to Česká televize.

Církev si stěžuje například na to, že Lesy ČR na poslední chvíli těží velké množství dřeva u Červené Řečice na Vysočině nebo v Olešnici na Moravě.

Právě u Červené Řečice vytěžil stát za 14 dní 1000 metrů krychlových dřeva zhruba za dva miliony korun. Podobně tomu prý bylo i v Olešnici.

ČTĚTE VÍCE:

"Vydal jsem pokyn Lesům ČR, aby dělaly v těchto místech a lokalitách pouze taková opatření, která ten les potřebuje," řekl Bendl.

Lesy ČR ale tvrdí, že hospodaří v souladu se zákonem a bez ohledu na to, zda jde o pozemky, kterých by se mohla restituce týkat. Změny ale chystají: "Připravujeme kroky, aby v procesu předávání majetku oprávněným osobám byla těžba zajištěna pouze v nutném rozsahu," sdělil mluvčí Lesů Zbyněk Boublík.

Církve by od státu měly dostat zpět až polovinu nemovitostí za zhruba 75 miliard korun. Jde přitom hlavně o lesy a pozemky. Podle odhadů by mohly vznést nárok na 150 000 hektarů lesa. Finanční náhrady za původní církevní majetek, který podle zákona už nelze vrátit, budou vyplaceny v hodnotě 59 miliard korun, a to ve 30 ročních splátkách.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz