Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bez obav z nemocí a gangů. Projeli jsme se na kole virtuálním Riem

Společnost Xlab vyvinula pro partnery olympiády cyklosimulátor využívající... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Xlab vyvinula pro partnery olympiády cyklosimulátor využívající... | foto: ArchivLidové noviny

PRAHA Česká společnost Xlab vytvořila pro partnery olympiády unikátní cyklosimulátor využívající virtuální reality. Nasazením brýlí a sluchátek se člověk přenese do brazilského Ria a může se projet městem bez obav z nemocí či ozbrojených gangsterů.

Od sochy Krista Spasitele kolem slavného fotbalového stadionu Maracana až do cílové rovinky na věhlasné pláži Copacabana. Cyklistům závodícím na olympiádě v Riu se naskytnou úžasné scenerie, na které však v lítém boji o medaile nebudou mít čas. Vyjížďku po slavném brazilském městě si ale mohou užít i ti, kdo jinak šlapání do pedálů moc nedají. Díky české společnosti Xlab.

V Praze sídlící firma totiž vyvinula cyklosimulátor pro virtuální realitu, díky kterému si lidé mohou ulice Ria nejen prohlédnout, ale dokonce si v nich i zazávodit.

„Jedná se o první cyklosimulátor virtuální reality s využitím smartphonů jako primárního zdroje výpočetního výkonu,“ vysvětluje ředitel Xlab Jindřich Trapl.

S větrem ve vlasech

Unikátní je trenažér i proto, že jízdy se mohou účastnit hned dva jezdci najednou, takže lze poměřovat síly v reálném čase. Aplikace pro karetní společnost Visa, jež je jedním ze sponzorů olympijských her, vznikla výraznou modifikací původního zařízení, které drželo zadní kolo bicyklu, aby na něm bylo možné šlapat na místě. Lidé z Xlabu k němu nainstalovali vlastní modul, který převádí pohyb na digitální signál a jehož díly byly z velké míry vyrobeny na míru na vlastní 3D tiskárně.

Trenažér odesílá informace o rychlosti šlapání a pohybu hlavou z brýlí Gear VR od Samsungu, který je rovněž sponzorem her, do počítače. Ten informace vyhodnocuje a přes wi-fi zasílá okamžitě data zpět do brýlí, kde se jezdci na displeji vloženého chytrého telefonu vykresluje virtuální průjezd ulicemi Ria de Janeiro.

Simulátor umožňuje závod dvou jezdců naráz.
Některé díly simulátoru si vývojáři vytiskli na vlastní 3D tiskárně.

Pocit z jízdy, který se po rozsvícení zelené na startovním semaforu dostaví, je opravdu uvěřitelný. Skvěle ho totiž dokreslují větráky, jež stejně jako obraz reagují na intenzitu šlapání a jezdci dávají pocit skutečného pohybu prostorem, přestože pevně ukotvená jízdní kola se ani nehnou.

Opomenut nebyl ani zvuk. Ze sluchátek je slyšet fandění diváků mávajících u trati, při průjezdu kolem skupinky obyvatel virtuálního města na rohu jedné z malých uliček se zase lze zaposlouchat do rytmů samby, již tam hrají. Jezdec tak snadno zapomene, že se účastní závodu, a má sklon si jen tak šlapat a rozhlížet se z kola do všech stran.

Virtuální trénink

Díky tomu, že byl vytvořen pro partnery olympijských her, bude cyklosimulátor k vyzkoušení pro návštěvníky olympijského parku na Lipně, který se v pátek 5. srpna otevírá veřejnosti.

Ačkoliv cyklisté v rámci tréninku zřejmě vždycky raději vyjedou ven, některá sportovní odvětví dnes už virtuální realitu při přípravě používají. Pilot formule 1 Max Verstappen je jedním z těch, kteří tvrdí, že „hry“ mohou zlepšit jezdcovy schopnosti.

„Myslím, že mi to pomáhá. Projížděl jsem si takto okruhy Spa a Monza a všechno, co jste viděli na trati, jsem předtím dělal na simulátoru. Včetně předjížděcích manévrů,“ uvedl po loňské Velké ceně Itálie Verstappen.

Tým amerického fotbalu Minnesota Vikings zase využívá virtuální reality při tréninku quarterbacků, kteří si procvičují rozehrávky a orientaci v herních situacích v časové tísni, avšak bez toho, aby jim obránce zlámal kosti.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Žádná země EU nemá tak vysoký podíl lidí, kteří si pořídili k internetu připojené chytré hodinky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

Žádná země EU nemá tak vysoký podíl lidí, kteří si pořídili k internetu připojené chytré hodinky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Žádná země EU nemá tak vysoký podíl lidí, kteří si pořídili k internetu připojené chytré hodinky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...