14. prosince 2010 8:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Blondýnka testuje: iPad vs. Galaxy Tab - jsou to jen designové hračky?

iPad v rukách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPad v rukách | foto: Reprofoto

PRAHA Začátkem prosince byla na český trh uvedena nová technologická vymoženost, tak zvaný tablet. Technologičtí nadšenci už svůj názor na ně mají, ale co dobrého mohou tablety přinést obyčejné blondýnce ? Rozhodla jsem se otestovat první dva modely, které se objevily na českém trhu - iPad a Galaxy Pad.

Tablet je vlastně jakýsi kříženec smartphonu a počítače, jehož výhodou by měla být velikost displeje a velké rozlišení, zároveň doprovázena lehkostí a snadnou přenosností.

První tablet spatřil světlo světa v lednu 2010 a přišla s ním firma Apple. O devět měsíců později přišla s konkurenčním tabletem společnost Samsung. Na český trh byly tyto přístroje uvedeny téměř současně, měsíc před Vánoci a tím se z nich staly konkurenti.

Já jsem dostala možnost si oba přístroje, jak se říká, osahat a ráda bych Vám je představila pohledem koncového uživatele, nebo, ještě lépe, koncové uživatelky.

Na první pohled
Jsem žena a jako žena se na techniku dívám - zajímá mě vzhled. A na první pohled rozhodně vyhrává iPad od Applu. Společnost jako vždy vymyslela nádherný design, který se drží hesla, že v jednoduchosti je krása.
iPad

GalaxyPad ve vzhledu za iPadem poněkud pokulhává, nutno ale podotknout, že ne tak výrazně, jak mnozí zatvrzelí přívrženci Applu tvrdí. Jedinou zásadnější chybu spatřuji ve špatně a velmi nehezky řešeném zadním krytu. Zatímco celý přístroj je laděn do černa, zadní kryt je bílý a plast z něj doslova čouhá.

Galaxy Tab zezaduObě firmy však pro své přístroje nabízejí celou řadu obalů, kterými je možno nedokonalosti zakrýt a které jsou pravděpodobně pro přístroje samotné nutností.

Nějak si je neumím představit nechráněné v kabelce plné klíčů a dalších ostrých věcí.

Na první dotek
Po prvním doteku se role naprosto otáčejí. Zatímco Galaxy Pad je do ruky, alespoň do mé dámské, ještě přijatelný, iPad je téměř neuchopitelný. Je evidentní, že oba přístroje jsou spíše pánskou záležitostí, iPad je ale pro ženy téměř nepřijatelný. Ten přístroj prostě není jak chytit, neustále se bojíte, že vám spadne tu doleva, tu doprava, uklouzne, anebo ho chytíte pevněji a zase si palcem překážíte na dotykové obrazovce.

Neumím si vůbec představit, že bych si iPad vytáhla z tašky například v tramvaji, natož pak v nacpané, kde není kam se posadit.

Anketa

Považujete tablet za milník technologického pokroku?

Ano, stane se stejným fenoménem jako mobil 68
Ne, je to jen aktuální módní výstřelek 52
Nevím, ale každopádně si ho koupím 11
Rozhodně takovou věc nepotřebuji 101

Oba přístroje mají samozřejmě dotykovou obrazovku. U obou přístrojů klávesnice funguje na stejném principu, tak zvaném "touch capacitive". Ten funguje na základě jakési mřížky, která reaguje na lidské tělo a kombinaci teploty a signálu, který se tím vyšle.

Pro slečnu s umělými nehty nepřijatelné, existují však speciální tužtičky, které s přístrojem komunikovat umějí. Pokud ji však ztratíte, nepočítejte s tím, že vám pomůže obyčejná propiska. Nepomůže.

Volání, sms, datové služby a video
Z iPadu si nezavoláte. Vlastně si z něho v základu ani nenapíšete sms, ale to lze napravit přídavnými apikacemi. Pokud do něho budete chtít internet, jedinou autorizovanou společností je v Čechách společnost O2, která Vám do něj dodá Micro SIM kartu a pomocí které se dostanete k internetu. Anebo v kavárnách přes Wifi.

micro SIM

Galaxy Tab volání umožňuje přes sadu handsfree, SMS jsou samozřejmostí. Díky zabudované kameře a fotoaparátu, které první verze iPadu nemá, také umožňuje videokonference. Nemá také potřebu jakýchkoli speciálních SIM karet, stačí vám ta, co máte v telefonu. Nebo si nechte zřídit duální.

Genderové určení aneb pánům, nebo dámám?
Zatímco přístroje samotné jsou koncipované spíše pánům, u příslušenství se konečně vzpomnělo i na něžnější pohlaví. K oběma přístrojům existují přídavné klávesnice, které odpovídají zhruba 85% velikosti normální klávesnice. Pro útlé dámské ručky jako stvořené, jak se s tím ovšem popasují pánové už tak jasné není.

A zde opět v praktičnosti vyhrává Samsung, který nabízí klávesnici, do které přístroj přímo vložíte. Nebo zapíchnete, jak chcete. Klávesníce je klasicky plastová, poměrně veliká a dokáži si ji představit jako příslušenství pro studentku na přednášky.

Galaxy Tab v klávesnici

iPad také nabízí zapíchávací klávesnici. Nejkompaktnější klávesnice k němu- a nejsnáze přenosná-  je však gumová. Existuje k tomu dokonce pouzdro, které po vložení příslušenství simuluje netbook, mám ale dojem, že psát dostatečně rychle se s tím nedá, ubíjí to výhody Tabletu samotného, nevypadá to zdaleka tak pěkně jako netbooku od Applu a pouzdra se dělají opět jen v černé.

Vaveliero

Hodnocení Galaxy Tab vs. iPad

Galaxy Tab a GalaxyGalaxy Tab je přerostlý smartphone, větší bráška dotykového Samsungu Galaxy. 
Může poměrně slušně nahradit na cestách či ve škole notebook. Můžeme si s ním cokoliv vyfotit, uspořádat narychlo videokonferenci, pustit si film na dlouhé cestě nebo si v nacpané tramvaji číst knížku. Můžeme si s ním zavolat či domluvit si rande přes SMS. Šéfovi na něm můžeme odprezentovat nejnovější nápady, vetší prezentace však odpadají z důvodů velikosti.

iPad vs. iPodiPad je tou novinkou s velkým N. Nelze o něm říci, že by to byl větší iPhone, protože se z něho nedá telefonovat.
Také se s ním nedá fotografovat a s první verzí nejdou ani zmiňované videokonference. Je ale větší, pro filmy vhodnější, také fotky si na něm prohlédneme pořádně. Nabízí prezentace, možnost stát se interaktivním pomocníkem na poradách, prostě je více znát, co je vlastně to nové a kam se budoucnost počítačů bude ubírat. A na příbuzné či kolegy udělá jistě větší dojem.


Osobně bych si zatím nekoupila ani jednu z těchto věcí, nepřijdou mi dostatečně účelné. Podle prodejců je ale o oba tablety obrovský zájem, a tak nechám na každém, zda chce designovou hračku, která uchvacuje svým provedením a je Novinkou, anebo účelný trochu větší smartphone, který sice asi designově nikoho nezaujme, ale již v této formě ušetří mnoho času.

Pár technických údajů:

iPad: Obrazovka 9,7palců, paměť 16GB – 64GB, operační systém iOS 4.2, výdrž baterie 10-12 hodin za stálého provozu, obrazovka touch capacitive, cena od 12 300 do 19 890 Kč.

Galaxy Tab: Obrazovka 7palců, paměť 16GB + možnost paměťové karty až 32GB, operační systém Android 2.2, výdrž baterie 10-12 hodin za stálého provozu, obrazovka touch capacitive, prodává se i dotovaný operátorem od 14 095 do 19 900 Kč + 32GB karta za 2 299 Kč.


KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.