24. června 2015 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Boeing po 10 letech střídá šéfy. A řeší, jak stihnout rekordní objednávky

Boeing 777 v barvách ruské společnosti Aeroflot. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 777 v barvách ruské společnosti Aeroflot. | foto: Wikipedia CommonsReprofoto

CHICAGO Nového lídra amerického Boeingu čeká náročný úkol: rychle a co nejefektivněji zvládnout rekordní poptávku po letadlech, kterou určují hlavně aerolinky z Blízkého východu a dalších asijských zemí. Roli přijme dosavadní provozní ředitel Dennis Muilenburg.

Jeho předchůdce Jim McNerney po deseti letech odchází z funkce. Dennis Muilenburg ho nahradí 1. července.

„Dennis je mimořádně schopný, zkušený a respektovaný lídr s obrovským nadšením pro náš podnik,“ prohlásil pětašedesátiletý McNerney, který zůstane předsedou správní rady společnosti.

Změna ve vedení podniku přichází v době, kdy se firma snaží uspokojit rekordní poptávku po komerčních tryskových letadlech. „Naším úkolem je rentabilním způsobem posílit výrobu komerčních letadel,“ uvedl jedenapadesátiletý Muilenburg.

Boeing v loňském roce získal 1 432 zakázek, což představuje nejlepší výsledek v historii podniku. Zákazníkům loni dodal 723 letadel, a stanovil tím nový roční rekord pro celý letecký průmysl. 

Již třetí rok po sobě navíc v dodávkách předstihl svého evropského konkurenta Airbus.

Boeing 737 společnosti UTair.
Boeing 737 společnosti Ryanair.
ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?