21. září 2009 15:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bombardier se stává spásou Českolipska, rozšiřuje výrobu a nabírá

Firma Bombardier vyrábí mimo jiné i vlakové soupravy Spacium 3.O6 určené pro regionální přepravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma Bombardier vyrábí mimo jiné i vlakové soupravy Spacium 3.O6 určené pro regionální přepravu. | foto: Bombardier

ČESKÁ LÍPA Výrobce lehkých vlakových souprav a tramvají Bombardier Transportation CR plánuje navzdory krizi další zvyšování výroby. Letos přijala firma přes sto nových pracovníků, a v příštím roce jich chce zaměstnat dalších 100. Pro Českolipsko jsou další pracovní místa dobrou zprávou, region má v kraji nejvyšší nezaměstnanost.

Zatímco letos měli v Bombardieru zájem hlavně o svářeče, v příštím roce chtějí zaměstnat především lakýrníky a štukatéry v nedávno dokončené moderní lakovně. ČTK o tom dnes informoval generální ředitel Jiří Maděra.

Bombardier původně na příští rok plánoval výstavbu zcela nové výrobní haly, dokonce nechal záměr posoudit z hlediska dopadů na životní prostředí (EIA).

"Zjistili jsme ale, že navýšení výroby zvládneme reorganizací ve stávajících halách a záměr jsme zatím odložili," řekl Maděra. Díky zpracovanému posudku bude ale podle něj firma připravena v případě potřeby okamžitě zahájit stavbu. Novou halu může mít do pěti měsíců.

Nejvyšší nezaměstanost v kraji
Pro Českolipsko jsou další pracovní místa dobrou zprávou, region má v kraji nejvyšší nezaměstnanost. Na konci prázdnin tam bylo bez práce 6880 lidí a míra nezaměstnanosti dosáhla 12,7 procenta. Podle mluvčí českolipského úřadu práce Marcely Ottové bylo k dispozici 530 volných míst, na každé tak připadalo 13 uchazečů.

Situaci na trhu práce na Českolipsku významně poznamenal krach sklářské společnosti Crystalex Nový Bor, která zaměstnávala ještě loni v regionu na 1300 lidí. Další stovky pracovníků propustili kvůli krizi dodavatelé autosoučástí. Bombardier patří k několika málo firmám, které nová místa nabízejí.

Českolipská firma s 1000 zaměstnanci je součástí nadnárodní skupiny Bombardier, která je předním světovým výrobcem dopravních řešení od regionálních a obchodních proudových letadel až po vybavení pro železniční dopravu.

ČTK