22. září 2010 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britský ministr obchodu ostře kritizoval bankéře a excesy kapitalismu

Předseda Liberálních demokratů Vince Cable. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Liberálních demokratů Vince Cable. | foto: Reuters

LONDÝN Na excesy kapitalismu zaútočil dnes v Liverpoolu na konferenci liberálních demokratů britský ministr obchodu Vince Cable. Na jeho řeč, v níž také kritizoval část bankéřů za škody způsobené ekonomice, odmítavě reagovali představitelé Sdružení britského průmyslu (CBI).

"Pokud jde o banky, neomlouvám se za útoky na hochštaplery a hazardní hráče, kteří způsobili britské ekonomice větší škody, než jaké by mohl (odborářský předák) Bob Crow udělat ve svých nejdivočejších trockistických fantaziích, a platili si přitom ostudné odměny kryté daňovými poplatníky. Veřejnost je rozhořčena na banky a ten hněv je zasloužený," řekl Cable s tím, že mu nejde o odplatu, ale o to, aby "banky podporovaly skutečnou ekonomiku".

Cable je ministrem obchodu za liberální demokraty, kteří jsou menší stranou ve vládní koalici s konzervativci vytvořené po květnových volbách. Jako jeden z mála britských politiků upozorňoval na riziko kolapsu finančních trhů, ještě než k němu došlo na podzim 2008. Tehdejší labouristická vláda pak musela desítkami miliard zachránit několik bank a podpořit celý bankovní sektor.

Cable dnes oznámil, že provede analýzu pravidel týkajících se odpovědnosti akcionářů, pobídek a platů vedení firem i ekonomických dopadů nedobrovolného slučování velkých korporací. "Chci vyjasnit jednu věc.

Programem vlády není laissez-faire. Trhy jsou často iracionální nebo pokřivené. Chci proto vrhnout jasné světlo na kalný svět korporátního chování. Proč by měly být dobré společnosti ničeny krátkodobými investory, kteří usilují spekulacemi o jejich likvidaci a jejich společníci v (londýnském finančním středisku) City na tom vydělávají?" prohlásil Cable.

Zdůraznil, že pro jeho "protržní program podporující byznys" je klíčová konkurence. Podle něj "kapitalismus nebere zajatce a likviduje konkurenci, kde může, jak vysvětlil před 200 lety Adam Smith".

"Chci chránit spotřebitele...a poskytnout rovné podmínky pro malé firmy," dodal Cable. Vinu za rekordní rozpočtový deficit přičetl také předcházející vládě labouristů. Podle něj nemá koaliční vláda nyní jinou alternativu, než dělat rozsáhlé škrty.

Přesto jeho projev vyvolal kritiku ze strany CBI sdružující zaměstnavatele. Její šéf Richard Lambert označil Cableovy výrazy za zvláštní. "Je divné, že si myslí, že je rozumné používat tak emotivní jazyk," řekl Lambert.

Šéf regulačního úřadu pro finanční sektor Adair Turner uvedl, že Cable se měl více soustřeďovat na příčiny bankovní krize, než na její symptomy.

Souhlasil ale s tím, že ne vždy jsou trhy "racionální a efektivní". "Záleží na sektoru. Ve finančním sektoru zcela volný trh nefunguje, jak jsme viděli," řekl Turner v televizním rozhovoru.

Ministr také potvrdil úmysl privatizovat poštu. Deset procent akcií budoucí soukromé pošty by mělo podle něj připadnout na nynější zaměstnance.

Lidovky.cz, ČTK