Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brno převýšilo Prahu. AZ Tower dorostla do magické výšky 111 metrů

Brněnský mrakodrap AZ Tower. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnský mrakodrap AZ Tower. | foto: ČTK

BRNO Česko má novou nejvyšší budovu. Se 111 metry se jí stala brněnská AZ Tower. Stavbu čeká v polovině dubna kolaudace. Dělníci nyní pracují na interiérech. Dosud nejvyšší budovou byl pražský kancelářský věžový dům City Tower, který měří 109 metrů.

Veškerá stavební činnost na AZ Tower se už přesunula do interiéru. Stavebníci dokončují například vstupní atrium, kde bude restaurace, obchody, fitness centrum a autosalon.

Brněnská jedenáctka

Číslo 11 je pro Brno důležité. Minimálně pro jeho primátora Romana Onderku, který se narodil 11. 11. 1965. Onderka rád připomíná, že rada města má jedenáct členů a v jedenáct hodin podle pověsti odtáhli Švédové od brněnských hradeb.

Budova AZ Tower měla být původně menší, k prvenství jí stačí 109,5 metrů. Nakonec se ale projekt „protáhl“ až do výše 111 metrů díky speciální ocelové špičce.

Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který bude měřit 109,5 metru.

"Stavba je dokončena a nyní se provádí poslední nutné práce, individuální a komplexní zkoušky, než budovu začneme předávat ke kolaudaci," uvedl projektový manažer Pavel Tureček.

Celá stavba má stát 800 milionů korun. Podle posledních informací investoři prodali zhruba 60 procent všech prostor v mrakodrapu. Řada jednotlivců a firem volí spíše koupi než pronájem.

Koupi volí i zájemci o byty. V nabídce bylo 17 apartmánů, volné jsou již pouze dva. Za cenu 16 milionů korun bez DPH je prodaný i největší z nich, mezonetový byt o rozloze 330 metrů čtverečních, který bude ve 28. a 29. patře budovy.

V prvním až třetím patře mrakodrapu bude obchodní pasáž. V ostatních podlažích vzniknou kanceláře, několik obsadí byty a v nejvyšším třicátém patře bude technické zázemí. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 275 aut.

Výškové stavby

Nejvyšší budovy v Česku:

 • AZ Tower - 111 metrů
  umístění: Brno, počet pater: 30 nadzemních podlaží, využití: 17 000 metrů čtverečních obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch, autor projektu: architektonická kancelář Burian - Křivinka, cena: stavba má stát 800 milionů korun
 • City Tower - 109 metrů
  umístění: Praha 4 - Pankrác, počet pater: 27 nadzemních a tři podzemní podlaží, využití: celková pronajímatelná plocha je 49 000 metrů čtverečních, z toho téměř 44 000 metrů čtverečních kancelářských ploch, v posledním podlaží je restaurace a konferenční prostory, v podzemí garáže, autor projektu: na konečné podobě po rekonstrukci rozestavěné budovy se podílel ateliér amerického architekta Richarda Meiera.
  Budova byla původně zamýšlena jako sídlo Československého rozhlasu, později nedokončenou stavbu koupila developerská společnost ECM. Od letošního července patří společnosti Consideratio, která patří přes společnost Fintop do holdingu Proxy-Finance.
Budova City Tower

Budova City Tower

 • City Empiria - 104 metrů
  umístění: Praha 4 - Pankrác, počet pater: 27 nadzemních podlaží, využití: celková pronajímatelná plocha je 24 500 metrů čtverečních, z toho 22 700 metrů čtverečních kancelářských ploch, autor projektu: architekti Zdeněk Kuna, Zdeněk Stupka, Olivier Honke-Houfek, Milan Valenta a Jaroslav Zdražil.
  Budova byla původně sídlem podniku zahraničního obchodu Motokov, v roce 2000 ji koupila developerská společnost ECM, která budovu v roce 2010 prodala jedné z firem spadajících do struktury Generali PPF Holdingu.
 • SHD Komes - 96 metrů
  umístění: Most, počet pater: 23 nadzemních podlaží, využití: kanceláře, autor projektu: architekti Václav Krejčí, Jiří Fojt a Míťa Hejduk.
  Budova byla postavena pro ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů (SHD), nyní ji spravuje společnost SD - KOMES, která je dceřinou společností Severočeských dolů.

Nejvyšší stavba v Česku

 • Vysílače u Liblice nedaleko Českého Brodu - 355 metrů
  Dvojice vysílačů je vůbec nejvyšší stavbou na českém území. Stožáry, dostavěné 29. října 1976, jsou od sebe vzdáleny 120 metrů a oba jsou vybaveny výtahy, které jezdí až do výšky 350 metrů - nejvyšší výtahy Česku.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!