Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brno vyfoukne Praze nejvyšší budovu Česka. O půl metru a jen na chvíli

Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který  bude měřit 109,5 metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který bude měřit 109,5 metru. | foto: www.properity.cz

BRNO/PRAHA V brněnském Jižním centru začne na podzim stavba nejvyššího mrakodrapu v Česku. AZ Tower bude měřit 109,5 metru, přičemž nejvyšší tuzemská budova - pražský City Tower na Pankráci - v současnosti sahá do výšky 109 metrů. Brno tak o půl metru získá republikový primát, ovšem jen na chvíli. Na pražských Hájích totiž do pěti let vyroste projekt Porto, který se vyšplhá až k 120 metrům.

Developerská firma Properity chtěla mít brněnský mrakodrap ještě vyšší, ale údajně to nejde, narušila by hladinu leteckého provozu. Informuje o tom brněnská příloha deníku MF Dnes. Podle prvotních plánů měla budova měřit kolem osmi desítek metrů a v těchto dnech už měla stát.

"Původně jsme chtěli začít stavět již v polovině roku 2008. Když ale primátor Onderka viděl plány, říkal, že by se mu líbilo, kdyby měla stavba 111 metrů. Mrakodrap jsme tedy zvýšili, ale šlo to jen na 109,5 metru," řekl listu jednatel investora Jiří Maršálek.

Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který  bude měřit 109,5 metru.

Změny v projektu způsobily půlroční zpoždění, další měsíce trvalo vyřízení potřebných povolení. V současné době je vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby. Přihlásilo se do něj zatím osm zájemců, vítěz bude znám na konci června.

Brno se nebude radovat dlouho
Další aspirant na nejvyšší budovu v Česku má však vyrůst opět v Praze. Nad metrem Háje má do pěti let vyrůst nový komplex administrativních, komerčních a obytných budov. Podle Hospodářských novin bude součástí projektu až 120metrový mrakodrap, který by se tak stal nejvyšší budovou v Česku. Na stavbu ale firma zatím nemá žádné povolení.

Vizualizace chystaného pražského mrakodrapu v komplexu Porto háje, který  bude měřit až 120 metrů.

Společnost Melit chce přestavět takzvanou pochozí zónu, která je v neutěšeném stavu. O rekonstrukci zóny se radnice městské části snaží již několik let. Podle mluvčí Andrey Wolfové ale narazila na spory a nejednotnost majitelů jednotlivých částí území. Pozemky v oblasti patří většinou soukromníkům, ale také městské části, magistrátu nebo pražskému dopravnímu podniku.

Loni v květnu na zastupitelstvu jedenácté městské části investor představil vizi, jak by chtěl území přestavět. Studie tehdy počítala se stavbou čtyř dvanáctipatrových domů, s překlenutím Opatovské ulice nebo s úpravou současné nákupní zóny na zeleň.


Proti původním plánům se současný projekt společnosti Melit výrazně pozměnil. Firma plánuje na Hájích postavit obchodní centrum, dvojici administrativních budov, bytový dům a tři podzemní parkoviště s kapacitou asi 1600 míst. Komplex má ve svém středu vytvořit zčásti zastřešené náměstí.

Vizualizace chystaného pražského mrakodrapu v komplexu Porto háje, který  bude měřit až 120 metrů.


Projekt dnes společnost představila v Komunitním centru Matky Terezy nedaleko místa, kde má komplex vyrůst. Podle vizualizací nad obchodním centrem, které překlene Opatovskou ulici, vyrostou dva vysoké domy.


Společně budou tvořit pomyslný kříž. Nižší, orientovaný severojižním směrem, má mít 16 podlaží a bude přibližně stejně vysoký jako nedaleký obytný dům v Bajkonurské ulici. Druhý, se západovýchodní orientací, má tvořit 31 pater, čímž by se stal nejvyšší budovou v metropoli.

Vizualizace chystaného pražského mrakodrapu v komplexu Porto háje, který  bude měřit až 120 metrů.


Celý komplex se má jmenovat Porto Háje. Podle harmonogramu chce investor letos získat povolení zastupitelstva jedenácté městské části a územní povolení, stavět chce začít v roce 2013.

Otevření je naplánováno na rok 2015.


Zatrhnou projekt občané?
Pro investora však může být obtížné získat souhlas všech institucí. Když před rokem představil výrazně méně ambiciózní projekt, postavili se proti němu místní obyvatelé. Těm vadila především výška plánovaných budov, ty přitom měly být asi třikrát nižší než nyní plánovaný objekt. Dosavadní dominantou oblasti je

obytný dům v Bajkonurské ulici.

Proti vizi společnosti se i dnes na prezentaci postavily asi dvě desítky místních obyvatel, kteří se přišli na prezentaci podívat. "Je to podle mě megalomanská hrůza," řekl Jiří Štyler z občanského sdružení Chodov.

Podle bývalé starostky Marty Šorfové (ODS) komplex zamezí výhled na Centrální park. Architekt Melitu Vladimír Kružík oponoval, že prostor nad metrem je nedostavěný a návrh pouze dostavuje proluku.


,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.