5. září 2009 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brown varoval před uspokojením a vyzval k podpoře ekonomiky

Gordon Brown | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gordon Brown | foto: STEFAN ROUSSEAU AFP

LONDÝN Představitelé skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 by se měli zavázat, že budou pokračovat ve snaze o podporu světové ekonomiky, která se nyní nachází v kritickém bodě. Uvedl to podle agentury AP britský premiér Gordon Brown na začátku dnešních rozhovorů ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

V poslední době se objevují známky hospodářského oživení, Brown však varoval před "uspokojením či přílišnou důvěrou". Upozornil rovněž na nezbytnost spolupráce při dalších krocích.

Britský ministr financí Alistair Darling se pak vyslovil pro reformu finančního sektoru, která by omezila odměny v bankách. Vyzval rovněž, aby se začátkem příštího roku zavedly sankce pro takzvané daňové ráje.

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová podle internetového serveru BBC uvedla, že odměny v bankovním sektoru přispěly k současné finanční krizi a musí být omezeny, aby se situace neopakovala.

Francie navrhuje řadu povinných limitů pro odměny, což podporuje rovněž lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který zároveň předsedá takzvané euroskupině sdružující ministry financí eurozóny. Darling však tento návrh označil za nepoužitelný a preferuje zavedení pravidel spojujících odměny s dlouhodobějšími výkony banky.

Výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn v pátek uvedl, že světová ekonomika se sice začíná dostávat z hlubokého útlumu, ale oživení bude pomalé a předčasné stažení stimulačních opatření by ho mohlo narušit.

Skupina G20 dnes podle agentury Reuters pravděpodobně přislíbí, že ponechá v platnosti mimořádná opatření na podporu ekonomiky, dokud nebude mít jistotu, že nastalo hospodářské oživení. Současně se pokusí ujistit finanční trhy, že má odpovídající plány pro ukončení těchto opatření, jakmile k tomu nastane správný čas.

"Světová ekonomika stále čelí velké nejistotě a přetrvávají významné hrozby pro hospodářskou a finanční stabilitu," uvedli představitelé takzvané skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

Vedoucí představitelé Německa, Británie a Francie již tento týden varovali, že světová hospodářská krize ještě neskončila a nezaměstnanost v příštích měsících poroste. Upozornili, že zatím neexistuje žádná alternativa k zachování mimořádných stimulačních opatření, je však zapotřebí připravit plány na jejich koordinované ukončení.

Bankovní sektor by se podle těchto představitelů neměl vrátit k dřívějšímu stylu podnikání. Banky by měly držet na uzdě rizika a skupina G20 by měla zavést závazná pravidla po omezování nadměrných odměn v tomto sektoru.

Ministři financí EU se již ve středu shodli, že odměňování manažerů především ve finančních institucích musí být regulováno.

Aktualizovaná prognóza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento týden předpověděla, že eurozóna se v tomto čtvrtletí vrátí k růstu. Všeobecně však převládají obavy z toho, co se stane, až vlády a centrální banky přestanou ekonomikám poskytovat podporu v podobě zvýšených výdajů a rekordně nízkých úroků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!