10. listopadu 2011 11:16, aktualizováno  11:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel vidí budoucnost Česka bledě. Ještě hůř než Kalousek

Komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker | foto: Reuters

BRUSEL Evropská komise dnes výrazně zhoršila výhled české ekonomiky. Letos podle ní vzroste o 1,8 procenta. Na jaře čekala dvouprocentní navýšení. Příští rok Brusel očekává navýšení jen o 0,7 procenta, zatímco na jaře to byla 2,9 procenta. V obou případech jde o horší čísla, než s jakými zatím pracuje české ministerstvo financí.

Ministerstvo v poslední prognóze z konce října počítá s tím, že letos hospodářství stoupne o 2,1 procenta a příští rok o jedno procento. Jenže ministr financí Miroslav Kalousek už při prezentaci odhadu varoval, že se obává, že v lednu jeho úřad přijde s výrazně horšími čísly.

Jaký bude příští rok pro evropské hospodářství?

Stejně tak před několika dny zhoršila ekonomický výhled i Česká národní
banka. Ta v nové prognóze odhadla růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 2,2 procenta. Pro letošní rok centrální banka zhoršila odhad růstu HDP na dvě procenta z předchozích 2,1 procenta.

Česko stáhne dolů nemocná eurozóna

Klíčový pro vývoj v České republice, která je silně proexportní ekonomikou, je vývoj v sousedním Německu a obecně v celé eurozóně. Proto je prognóza Evropské komise pro ČR podle hlavního ekonoma Davida Marka pesimističtější než odhady ministerstva financí a ČNB. "Zatímco Evropská komise počítá s růstem eurozóny pouze o 0,5 procenta, MF předpokládá jednoprocentní růst, ČNB 1,4 procenta," uvedl Marek.

Německá ekonomika by podle EK měla letos narůst o 2,9 procenta, po čemž by mělo v roce 2012 následovat citelné zpomalení na 0,8 procenta. Celá eurozóna na tom bude podle Bruselu ještě o něco hůře. Blok tvořený 17 unijními státy by měl letos vzrůst o 1,5 procent a příští rok o 0,5 procenta.

Jaké výsledky očekává ministerstvo financí?

Komise očekává, že roční inflace v ČR letos dosáhne 1,8 procenta. Příští rok by měla narůst na 2,7 procenta a v roce 2013 klesnout na 1,6 procenta.

Dluh Česka podle komise naroste z letošní výše 39,9 procenta HDP na 41,9 procenta HDP v roce 2012 a na 44 procent HDP v roce 2013.

Nezaměstnanost by mělo po letošním očekávaném výsledku 6,8 procenta příští rok stoupnout na sedm procent, aby pak v následujícím roce opět mírně poklesla na 6,7 procenta.

Jak se bude dařit jednotlivým zemím

  • Z celoročního pohledu by příští rok měly mít největší růst pobaltské země - Estonsko (3,2 procenta) a Litva (3,4 procenta).

  • V Řecku by hospodářství příští rok mělo naopak poklesnout o 2,8 procenta po letošním propadu o 5,5 procenta, v Portugalsku o tři procenta (letos -1,9 procenta).

  • Německo příští rok čeká podle komise růst o 0,8 procent (letos 2,9 procenta), Francii 0,6 procenta (letos 1,6 procenta), Itálii 0,1 procenta (letos 0,5 procenta) a Británii 0,6 procenta (letos 0,7 procenta).
ČTK, Lidovky.cz

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ – MLADÁ BOLESLAV

AURES Holdings a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč