19. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel vytáhl proti Googlu, nelíbí se mu sledování uživatelů

Google. - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google. - ilustrační | foto: Reprofoto

BRUSEL Regulační úřady Evropské unie plánují kroky proti americké internetové společnosti Google kvůli její politice v oblasti ochrany osobních údajů. Nelíbí se jim její nová pravidla, která firmě umožňují shromažďovat data uživatelů ze všech jejích služeb, jako jsou YouTube či Gmail.

Pravidla americké společnosti zavedená loni v březnu podle regulátorů představují potenciálně vysokou hrozbu pro soukromí jednotlivců. Regulátoři dali v říjnu firmě čtyři měsíce na to, aby svou politiku v oblasti ochrany osobních údajů dala do pořádku.

"Google neposkytl žádné konkrétní a účinné odpovědi," uvedl francouzský regulační úřad CNIL. "Úřady EU na ochranu dat proto hodlají konat a pokračovat ve svém vyšetřování. Navrhují vytvoření pracovní skupiny vedené CNIL, která by koordinovala jejich reakci, jež by měla přijít do léta," dodal.

ČTĚTE DÁLE:

Úřad neupřesnil, jaké sankce hodlají regulátoři proti Googlu použít. Již v říjnu nicméně upozornil, že v úvahu přichází mimo jiné peněžní pokuta.

Google tvrdí, že již v lednu představil seznam uskutečněných kroků, které by měly obavy regulátorů vyřešit. Mluvčí společnosti zdůraznil, že politika firmy v oblasti ochrany osobních údajů je v souladu s evropským právem.

Lidovky.cz, ČTK