11. června 2012 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Naděje na růst existuje

Růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst | foto: Shutterstock

Pro akciové trhy byl květen velmi špatným obdobím. Trhy jak v USA, tak v Evropě zažily na měsíční bázi největší propad a hlavní indexy oslabily o více než sedm procent.

Největší obavy pramenily z pokračující dluhové krize v Evropě, kde se do čím dál větších problémů dostávalo Španělsko, zároveň z postupně oslabujících makroekonomických ukazatelů. To se netýkalo již pouze Evropy, ale slabší data postupně proudila jak z USA, tak z Číny, která je pro vývoj globální ekonomiky velmi důležitá. Obavy o další ekonomické zpomalení vedly investory čím dál více k přesvědčení, že centrální banky budou muset opět zasáhnout a podpořit ekonomiku novými stimuly. V kontextu těchto spekulací předvedly akciové trhy tento týden ve středu největší nárůsty v letošním roce, a došlo tak k částečné korekci předchozích výrazných propadů.

Širší americký index S&P stejně tak jako panevropský STOXX 600 posílily o 2,3 procenta. Růst se dostavil i přesto, že středeční komentář ECB nebyl možným stimulům nijak přehnaně nakloněný a jednalo se opět spíše o obecné fráze. ECB však většinou reaguje až mezi posledními.

V USA již centrální bankéři diskutují o možnosti prodloužení operace Twist, která si klade za cíl snížit dlouhodobé úrokové sazby. Nejdále z pohledu přijatých opatření jsou však v Číně, kde po sérii náznaků přišlo ve čtvrtek snížení úrokových sazeb. Pokud se Fed a ECB nenechají „zahanbit“ a v řeckých volbách vyhrají proevropsky orientované strany, tak hodnoty indexů z minulého týdne mohou být na delší dobu novým minimem a letní měsíce náš čekají na vyšších úrovních.

David Brzek, makléř Fio banky

Advantage Consulting, s.r.o.
MOBILE DEVICE SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč