3. dubna 2013 12:02, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bulharská prokuratura: ČEZ obcházel zákon o veřejných zakázkách

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

SOFIA Po provedeném energetickém auditu chce bulharská prokuratura zahájit pět trestních stíhání, z nichž dvě se týkají české firmy distribuční společnosti ČEZ Bulgaria.

Prokuratura chce prověřit rozdělování dividend ČEZ, při němž místní ministerstvo hospodářství jako zástupce státu údajně neplnilo své pravomoci. Druhé stíhání se má týkat kontraktů ČEZ s vnějšími dodavateli. O odebrání licence prokuratura nerozhodovala, protože jí nepřísluší.

Hlavní obvinění proti českému distributorovi se týká "vážných pochybení", která údajně hloubkový audit odhalil v obchodních smlouvách uzavřených při sjednávání veřejných zakázek.

Na základě namátkové kontroly některých ze 143 uzavřených kontraktů má údajně prokuratura podezření, že v činnosti ČEZ docházelo k pokusům obejít platný zákon o veřejných zakázkách.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení bulharské odbočky ČEZ vydalo v reakci na stanovisko prokuratury prohlášení, podle něhož je veškerá činnost společnosti v souladu se zákony Bulharska a Evropské unie.

ČEZ Bulgaria bude podle prohlášení spolupracovat s vyšetřovacími a justičními orgány, aby pomohlo nalézt pravdu "a prokázat, že ČEZ je stabilní a silný evropský investor fungující transparentně a na základě práva".

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz