Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bulharští politici tepou kupce ČEZ. ‚Okolnosti prodeje se nám vůbec nelíbí’

ČEZ prý používá nekalé praktiky, aby si udržel zákazníky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ prý používá nekalé praktiky, aby si udržel zákazníky | foto: Shutterstock

PRAHA Už to vypadalo, že letošní bulharské léto bude oproti loňské sezoně z pohledu společnosti ČEZ klidnější. Je tomu rok, co se začal hroutit vysněný odchod české energetické jedničky z Bulharska. Tehdejší zájemce, bulharská firma Inercom, však neměl zkušenosti v oboru a jeho financování nebylo transparentní. Nyní se ČEZ snaží na druhý pokus prodat svůj majetek bulharským finančníkům ze skupiny Eurohold za 8,6 miliardy korun.

Smlouva byla podepsána v minulém týdnu. Tamní politici dlouho mlčeli, před několika dny se ale opět ozvali.

„Dochází k prodeji velkého distributora elektřiny. Jde o důležitou událost nejen vzhledem k cenám, které budou bulharští občané platit za odběr proudu, ale i z hlediska národní bezpečnosti. Z těchto důvodů se nám okolnosti prodeje daných společností nelíbí,“ citovala bulharská televize Nova místopředsedu rozpočtového výboru bulharského parlamentu Jordana Tzoneva z Hnutí za práva a svobodu. Tzonev vyzval tři regulační úřady dohlížející na bezpečnost, finanční transparentnost a energetiku (DANS, KFN a KEVR), aby se prodejem distribuční a prodejní sítě ČEZ, obsluhující v Bulharsku tři miliony lidí, začaly zabývat.

Pozor na druhou Ginku

Předseda Úřadu pro regulaci energetiky a vody (KEVR) následně oznámil, že inkriminovaný kontrakt neujde pozornosti jeho instituce. „Mohu potvrdit, že obchod mezi ČEZ a skupinou Eurohold prověříme,“ uvedl Ivan Ivanov dle agentury Focus News Agency. V sofijských kuloárech se začalo spekulovat o tom, jak silné politické zastání daný obchod může mít. V tomto směru se hovoří o možné nevoli zakladatele zmiňovaného Hnutí za práva a svobodu Ahmeda Dogana, který je označován za jednoho z nejvlivnějších politiků Bulharska.

Ke kritice se přidala i předsedkyně druhého nejsilnějšího parlamentního subjektu – Bulharské socialistické strany – Kornelia Ninovová, která dle bulharské televize Nova ironicky poděkovala vládě Bojka Borisova (GERB) „za druhou Ginku“. Mířila tím na majitelku firmy Inercom Ginku Varbakovou, jejíž neprůhledná společnost neúspěšně usilovala o koupi distribuční a prodejní sítě ČEZ.

Bulharský server Monitor v neděli přinesl článek o údajně nepřehledné offshorové akcionářské struktuře skupiny Eurohold, sahající do daňových rájů. Mluvčí Euroholdu Chavdar Parvanov označil citované články za agresivní bulvár. „Takovéto články ani nelze komentovat,“ řekl Parvanov LN. Co se týká majetkové struktury skupiny Eurohold, odkázal na prezentaci, kterou bulharští finančníci poskytli českým novinářům v Sofii letos v květnu.

Dle ní patří 53 procent akcií firmě Starcom. V ní vlastní 51procentní podíl Assen Christov, 34procentní díl má ředitel Kiril Bošov a zbytek drží Christovův bratr Velislav. Z ostatních akcionářů Euroholdu drží největší minoritní podíl ve výši 15 procent lucemburský investiční fond KJK Fund SICAV-SIF. Právě na tento fond se šéfové Euroholdu v souvislosti s koupí divize ČEZ odvolávají. Lucemburský fond podle nich již vlastní tříprocentní podíl v bulharských společnostech ČEZ Razpredelenie a ČEZ Elektro, což měl být jeden z hlavních důvodů, proč se Eurohold o energetiku a ČEZ začal nyní zajímat.

Informace bulharských médií rozporuje i pražská centrála ČEZ. „Nemůžeme komentovat jakoukoliv spekulaci, která se v tisku objeví, o jakékoliv dceřiné společnosti skupiny Eurohold. V tomto případě je navíc původcem této informace bulvární médium známé účelovými dezinterpretacemi,“ napsal LN tiskový mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

O majetkové pozadí skupiny Eurohold se zajímají čeští Piráti, kteří označují prodej bulharské divize ČEZ za netransparentní.

Řecká facka a čekání na ČNB

Bulharští novináři z Monitoru upozornili ve svém článku i na neúspěšný pokus Euroholdu proniknout na řecký trh pojišťovnictví. Letos v lednu server SeeNews, zaměřující se na svět byznysu v jihovýchodní Evropě, informoval, že řecká centrální banka nepovolila skupině Eurohold koupi tamní pojišťovny Credit Agricole Life. Mezi důvody řecký regulátor uvedl údajně nelichotivou finanční kondici skupiny a nedostatečné zkušenosti v oboru. Zástupci Euroholdu označili stopku řeckých regulátorů za tendenční a diskriminující.

Letos v březnu Eurohold vstoupil i do českého pojišťovnictví a finančnictví nákupem společnosti Ergo Pojišťovna. Aby operaci dotáhl do konce, potřebuje ještě dostat „štempl“ od České národní banky.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...