25. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Luxusní Prague Marina nespadne. Její oprava je už na papíře

Z luxusního bytového domu Prague v Praze Holešovicích byli opět evakuováni jeho obyvatelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z luxusního bytového domu Prague v Praze Holešovicích byli opět evakuováni jeho obyvatelé. | foto: ČTK

PRAHA Luxusní bytový dům Prague Marina v pražských Holešovicích, který měl od dubna problémy se statikou, by mohl být opraven do konce roku.

Zesílení nosné konstrukce domu i další náklady spojené s havárií zaplatí developer, tedy společnost Prague Marina a firma Metrostav, která dům stavěla, uvedl advokát. Mluvčí Metrostavu František Polák však zdůraznil, že o tom budou s nájemníky ještě jednat. Ti za opravu zcela určitě platit nebudou.

PSALI JSME:

"Odhady o ceně opravy zřejmě existují, ale nemáme je k dispozici," řekl serveru Lidovky.cz advokát Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která obyvatele domu zastupuje. "Vlastníci se dohadovali o betonové nebo ocelové variantě opravy. Zvítězila ocelová, která je velmi vizuálně podobná té původní, akorát že dojde k posílení nosných konstrukcí. Oprava by měla být hotova do konce roku, záleží, kdy budeme mít stavební povolení. Předpokládáme ale, že ta konstrukční část bude hotova do konce roku," upřesnil Novotný.

Projekt bytů Prague Marina.

Projekt bytů Prague Marina.

"Pokud se povede podepsat dohodu o narovnání do dvou týdnů a získat stavební povolení na přelomu září a října, mohla by být oprava dokončena ještě v tomto roce," potvrdil také předseda Společenství vlastníků jednotek (SVJ) Nenad Milovanovič. Žádost o stavební povolení už zpracovává stavební úřad Prahy 7.

Způsob opravy prověřili nezávislí odborníci a představuje trvalé řešení, které podle Novotného zajistí, že se situace z dubna nebude opakovat. V části developerského projektu se na jaře deformovala asi čtvrtina sloupů, které dům podpírají. Hasiči kvůli nebezpečí evakuovali asi 30 lidí.

Budovu zatím drží kovové vzpěry

Dodavatel stavby, společnost Metrostav, budovu provizorně zajistil kovovými vzpěrami a statik ji označil za stabilní a bezpečnou. Problémy se týkaly jednoho bytového domu, v němž je asi 150 luxusních bytů.

Podle odborných analýz havárii způsobilo několik faktorů. Jednak šlo o nevhodné technické řešení, chybné napojení betonové a ocelové konstrukce a také nebylo zohledněno přirozené tvarování betonu po dokončení stavby. K těmto hlavním příčinám pak přispěl i náhlý rozdíl teplot, který by ale sám o sobě havárii nezpůsobil, vyplývá z analýz. Případ řeší policie.

ČTK, rkaŠárka Bláhová