2. března 2017 19:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: 321 miliard dolarů pokut pro­ banky

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Největší světové banky zaplatily od finanční krize na pokutách 321 miliard dolarů, tedy v přepočtu 8,2 bilionu korun. Většinou za případy porušování regulačních předpisů, od praní špinavých peněz až po manipulaci s trhem a financování terorismu. Objem pokut se zřejmě ještě zvýší, protože evropští a­ asijští regulátoři se snaží dohnat přísnější úřady v ­USA, které mají na celkové částce udělených pokut největší zásluhu.

Jen za loňský rok banky na pokutách zaplatily 42 miliard dolarů. Proti předchozímu roku se tato částka zvýšila o 68 procent, vyplývá ze studie společnosti Boston Consulting Group.

Česká národní banka dostala 108 žádostí o povolení k ­činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, 353 žádostí o samostatného zprostředkovatele a 16 žádostí o akreditaci. Do 1. března musely všechny firmy, které chtějí úvěry poskytovat nebo zprostředkovávat, požádat o licenci centrální banku.

Česká pošta dostane 800 milionů korun za ztrátové služby v letech 2013 a 2014. Částka bude rozložena do tří let. Půl miliardy z toho má jít na platy poštovních zaměstnanců. Novinářům to včera po společném jednání řekli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Peníze, které pošta získá, se týkají takzvaného kompenzačního fondu, který vznikl za minulé vlády.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky