Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: BlackBerry končí se smartphony, Elon Musk míří na Mars a Češi bohatnou

BlackBerry (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BlackBerry (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Výběr zpráv 29. září 2016: Česko je o 30 míst za Švýcarskem, Německo prý nezachrání Deutsche Bank, Čína upsala rekordní banku na burze a každý desátý podnikatel se registroval k EET.

Česká republika v každoročním žebříčku konkurenceschopnosti zemí Světového ekonomického fóra (WEF) zůstala na 31. příčce. Slovensko si o dvě místa polepšilo a je 65. Letošní pořadí 138 porovnávaných států opět vede Švýcarsko, které je první již osmým rokem za sebou a letos zaznamenalo nejvyšší hodnocení od roku 2007, kdy WEF začalo žebříček zveřejňovat. Porovnává země podle 12 faktorů, jako infrastruktura, vzdělání, zdravotnictví, nebo třeba pracovního trhu, či inovací.

SpaceX vyvíjí obří raketu a vesmírnou loď k přepravě velkého množství lidí a nákladu na Mars s cílem rudou planetu kolonizovat. Na 67. Mezinárodním astronautickém kongresu v mexické Guadalajaře, to prohlásil majitel společnosti Elon Musk. Zamýšlený Meziplanetární dopravní systém tvořený vícenásobně použitelným stupněm nosné rakety a vesmírnou lodí by měl být schopný přepravit najednou 100 lidí včetně potřebného nákladu. Jak ale upozornili komentátoři, zatímco ve vývoji raket Musk už ukázal, co umí, pořádně nevysvětlil takové drobnosti, jako kde budou kolonisté žít nebo čím se budou živit.

BlackBerry opouští vývoj a výrobu chytrých telefonů, tedy odvětví, ve kterém patřila mezi průkopníky. Kanadská firma uvedla, že se zaměří na software a služby, zatímco veškerý vývoj hardwaru přesune na externí firmy. Akcie podniku, který byl kdysi největším výrobcem smartphonů na světě, na zprávu zareagovaly silným růstem. Současně přišlo oznámení čisté ztráty 372 milionů dolarů ve druhém čtvrtletí, v přepočtu devíti miliard korun. Zaznamenala také meziročně propad tržeb, což je ještě horší.

Čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku loni stoupla o 36 tisíc korun na 341 tisíc korun (zhruba 12 600 eur). V celosvětovém žebříčku to je posun o dvě příčky dopředu na 26. místo. Ukázaly to výsledky sedmého ročníku studie o světovém bohatství skupiny Allianz, která analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích světa.

Německá vláda popřela zprávy tisku, že chystá záchranu největší německé bankovní instituce Deutsche Bank. Té hrozí v USA vysoká pokuta.V minulých dnech akcie banky klesly na rekordní minima. Týdeník Die Zeit uvedl, že spolková vláda spolu s regulačními úřady připravují kroky, které by Deutsche Bank umožnily prodávat aktiva jiným bankám za pro ni příznivé ceny, a získat tím dodatečné peníze. Deutsche Bank mezitím oznámila prodej své britské pojišťovací divize.

Čínská státní Postal Savings Bank of China (PSBC) získala z primární nabídky akcií 7,4 miliardy USD (178,4 miliardy Kč). Nabídka se tak stala největším vstupem na burzu na světě od roku 2014, kdy své akcie uvedla čínská společnost Alibaba. Po dnešním zahájení obchodů v Hongkongu zůstává cena akcií PSBC zhruba na stejné úrovni, napsala agentura Reuters. Finanční ústav je poslední z velkých čínských státních bank, které vstoupily na burzu.

Finanční správa vydala autentizační údaje k elektronické evidenci tržeb zhruba 4600 podnikatelům. Evidence tržeb bude spuštěna 1. prosince pro pro hotely a restaurace a měla by se podle správy týkat zhruba 50 tisíc podnikatelů. Registrační údaje přiděluje Finanční správa od 1. září. Podnikatelé mohou požádat o údaje dvěma způsoby, a to buď elektronicky, prostřednictvím Daňového portálu s využitím přihlašovacích údajů do datové schránky, nebo osobně na kterémkoliv územním pracovišti finančního úřadu.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!