14. července 2016 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Elon Musk slabinou Tesly, tučná daň a nové obvinění Googlu

Majitel automobilky Tesla Elon Musk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel automobilky Tesla Elon Musk. | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv čtvrtku 14. července 2016: stát přihlašuje miliardy v insolvenci OKD, Češi spoří, největší americká banka vydělává, brexit propíchl londýnskou realitní bublinu a VW narazil v Kalifornii.

Nejslabším místem Tesly je její zakladatel a šéf Elon Musk. Prohlásil to legendární ekonom New York University Aswath Damodaran pro televizi CNBC. Známý profesor ekonomie tvrdí, že akcie výrobce elektromobilů jsou těžce nadhodnoceny. Sice uznává kvality Muska jako inovátora a vizionáře, avšak tento podnikatel prý vždy měl problémy s řízením firmy a dodržením plánů.

Google čelí dalším obviněním ze zneužívání zneužívání dominantního postavení na trhu. Jejich roysah rozšířila Evropská komise v čele s eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou. Ve čtvrtek oznámila doplnění námitek, které firmě poslala už loni v dubnu kvůli zvýhodňování jejich vlastních služeb ve vyhledávání. Nově došla k závěru, že Google zneužíval svého postavení i tím, že omezoval možnosti webových stránek zobrazovat reklamy jeho konkurentů.

Pokémon GO se stal nejúspěšnějším mobilní hrou v USA, uvádí SurveyMonkey. Denní počet aktivních uživatelů v úterý dosáhl 21 milionů. Rekord doposud držela hra Candy Crush Saga, kterou na vrcholu v roce 2013 denně hrálo 20 milionů uživatelů.

Daň z tuku chce zavést vláda v indické provincii Kerala. Takzvanou „fat tax“ až ve výši 14,5 procent, by platily provozovny prodávající hamburgery, pizzy či koblihy, tedy zejména společnosti jako McDonald’s nebo Burger King. „Jde spíše o prevenci, protože stravovací zvyky v provincii Kerala se dramaticky mění. Lidé čím dál více preferují takzvaný junk food před tradiční kuchyní,“ prohlásil ministr financí Thomas Isaac s tím, že provincie Kerala je druhá v Indii na žebříčku obezity.

Pohledávku za OKD ve výši 1,888 miliardy korun přihlásilo u Krajského soudu v Ostravě Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Jde o náklady na likvidaci všech dolů společnosti, které by státu mohly nastat v případě, že by firma OKD na likvidaci dolů a zajištění bezpečnosti lidí a majetku neměla peníze.

Podle šéfa Cetelemu Emmanuela Bourga si Slováci užívají života víc než Češi. Ti jsou na peníze opatrnější. Splátková společnost začne v Česku od příštího roku fungovat jako plnohodnotná banka a kromě poskytování úvěrů bude přijímat i vklady. Podle svého šéfa Emmanuela Bourga do této přeměny investovala až 50 milionů euro a očekává, že jí to přinese nové klienty. Ti čeští jsou totiž nadmíru spořiví.

Banka JPMorgan Chase & Co vykázala ve druhém čtvrtletí pokles čistého zisku o 1,4 procenta na 6,2 miliardy dolarů (150,8 miliardy korun). Největší americká bankovní společnost podle objemu aktiv se v době všeobecně nízkých úrokových sazeb nadále potýkala s nízkými maržemi a držela na uzdě náklady. Zisk na akcii za tři měsíce do konce června vzrostl na 1,55 USD z 1,54 USD ve stejném období před rokem. Čistý příjem banky pak vzrostl o tři procenta na 25,2 miliardy USD.

Britská centrální banka překvapivě ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,5 procenta. Trhy přitom všeobecně očekávaly, že banka sazbu poprvé po více než sedmi letech sníží, aby pomohla zmírnit dopady výsled ku referenda o vystoupení Británie z EU na tamní ekonomiku.

Londýnský realitní trh zaznamenal po brexitu nižší poptávku. Zájem klesl na nejnižší úroveň od poloviny roku 2008. Počet realit nabídnutých k prodeji klesl na rekordní minimum. Náladu na trhu zhoršila nejistota kolem referenda, ale také vyšší daň z nákupu druhého bydlení, která začala platit v dubnu.

Volkswagen narazil s plánem na řešení Dieselgate. Úřady v Kalifornii odmítly návrh německé automobilky na opravu asi 16 000 naftových aut s třílitrovým motorem, pro které se v souvislosti se skandálem kolem měření emisí stále hledá řešení. Úprava těchto vozů by Volkswagenu pomohla vyhnout se dalšímu nákladnému odkupu aut.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!